Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να κάνει "διπλό" στο Μετς επί του Παναθηναϊκού, αφού τον νίκησε 3-1 σετ (16-25, 21-25, 25-20, 18-25) στον τρίτο ημιτελικό της Volleyleague. Έτσι, μείωσε τη σειρά σε 2-1 και πλέον μπορεί να ισοφαρίσει στην Πυλαία, προκειμένου να την στείλει σε πέμπτο παιχνίδι. Εντύπωση προξενεί η πολύ άνετη επικράτηση σε όλα τα σετ που πήρε, αφού δεν απειλήθηκε σοβαρά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx43wa48hux)

Ο "δικέφαλος του Βορρά" είχε χάσει σχετικά εύκολα το δεύτερο παιχνίδι στην Πυλαία, 1-3, και έβγαλε αντίδραση. Πίεσε πολύ με το σερβίς του και, παρά τα λάθη που έκανε, αυτό έφερε αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Κυριάρχησαν Τρουχτσέφ και Σαμοϊλένκο

Ο "δικέφαλος του Βορρά" ξεκίνησε πολύ δυνατά, με τον Τρουχτσέφ να σκοράρει ακατάπαυστα και τον Σαμοϊλένκο να κυριαρχεί στο μπλοκ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx1plqmw7ah)

Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ακολουθήσει μέχρι το 14-16, όταν δέχθηκε σερί 3-0 και βρέθηκε πίσω με πέντε. Ο ΠΑΟΚ δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και το επιμέρους σκορ έφτασε στο 6-1, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 22-15. Έτσι έφτασε στο τελικό 25-16.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx21mneiw3l)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx27fxp3qrd)

Το αφήγημα στο δεύτερο δεν ήταν το ίδιο, αλλά δεν απόσχε και πολύ. Τα πρόσωπα άλλαξαν, με τον Φαν ντεν Ντράις να γίνεται αρκετά πιο ενεργητικός στην επίθεση και να γίνεται η νούμερο ένα απειλή για τον Παναθηναϊκό, ενώ και η άμυνα λειτουργούσε σωστά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx2aad1aoix)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx2jcs23t01)

Οι "πράσινοι" ακολουθούσαν εγγύτερα τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πάλι ξέφυγαν στο 14-16 και άνοιξαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, 15-19. Ο Παναθηναϊκός αυτήν τη φορά μπόρεσε να βρεθεί ξανά στους δύο, αλλά ένα λάθος σερβίς και μία επίθεση άουτ έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 22-18. Το δεύτερο σετ, ύστερα από παράβαση τριών μέτρων του Ερνάντες, τελείωσε 25-21.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx2l6a1xwsx)

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Επέστρεψε για... λίγο

Ήταν δεδομένο, πάντως, ότι ο πρωτοπόρος της κανονικής περιόδου επρόκειτο να βγάλει αντίδραση. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ πιο δυναμικά το τρίτο σετ και το αρχικό 3-0 έδειξε τι θα επακολουθούσε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx2qpoyf1a9)

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-3, όμως ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στον πόντο, 9-8.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx2zvks5oht)

Αυτό δεν κράτησε πολύ, αφού τρεις σερί πόντοι του Ερνάντες, δύο του Βουλκίδη και ένας του Πρωτοψάλτη ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους σκορ 6-2, που έφερε τον Παναθηναϊκό στο 15-10.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx3279cicy9)

Οι "πράσινοι" σφράγισαν το δεύτερο σετ με σερί 3-0, που μετέτρεψε το 17-13 σε 20-13 και παρ' ότι "πέταξαν" δύο σετ μπολ, έφτασαν στην κατάκτησή του, 25-20.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx39b4t4ab5)

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε οποιαδήποτε πρόθεση να απεμπολήσει το προβάδισμά του. Μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ, 0-4, και έφτασε το σκορ στο 3-9. Ο Ερνάντες, που ήταν όαση, έμεινε από καύσιμα, με τον "δικέφαλο του Βορρά" να επωφελείται και από τη χλιαρή εμφάνιση του Κουβανού Κόβαρ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx3h6kfn18x)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx3qxtyvu7d)

Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να μειώσει στους 2, 15-17, όμως οι Φαν Γκάρντενερ και Φαν ντεν Ντράις πήραν δύο σημαντικούς πόντους από επίθεση και μπλοκ και ο ΠΑΟΚ ξεμάκρυνε.

Η αντεπίθεση έμεινε ημιτελής, ο "δικέφαλος" νίκησε... ξεκούραστα 25-18 και οι δύο ομάδες θα ανταμώσουν ξανά στις 21 Μαρτίου στην Πυλαία, ενώ την ίδια μέρα ο Ολυμπιακός, που προηγείται 2-1 στη σειρά των δικών του ημιτελικών, θα παίξει στη Νέα Σμύρνη με τον Μίλωνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx45aitb85l)