Το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague έκανε ο Ολυμπιακός, που νίκησε τον Μίλωνα 3-1 σετ (25-18, 25-19, 20-25, 25-17) στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρέντη. Οι "ερυθρόλευκοι" παραδόθηκαν σχεδόν άνευ όρων στο δεύτερο ματς στη Νέα Σμύρνη, όπου και ηττήθηκαν 3-0, ως εκ τούτου έβγαλαν αθλητικό εγωισμό, μπολιάστηκαν με κίνητρο να δείξουν ότι είναι ανώτεροι και επανέφεραν την τάξη, παίρνοντας το προβάδισμα στη σειρά.

Ολυμπιακός-Μίλωνας: Από νωρίς στα... αίματα

Ο Ολυμπιακός δεν έχασε χρόνο για να εγκαθιδρύσει το νόμο του στο τάραφλεξ του κλειστού γυμναστηρίου του Ρέντη, αφού προηγήθηκε 5-1. Ο Μίλων δεν έχασε τον προσανατολισμό του και μπόρεσε να ισορροπήσει τα πράγματα περίπου στα μισά, 12-11, πριν δεχθεί ένα επιμέρους 4-0. Ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στους 6, 18-12, και την διατήρησε ως τη λήξη.

Στο δεύτερο σετ το μοτίβο ήταν περίπου ίδιο. Ο Ολυμπιακός, με τον Στερν να έχει επιστρέψει, προηγήθηκε 9-5, δέχθηκε επιμέρους 2-0 και αντέδρασε με ένα δικό του 4-0, που έφερε το σκορ στο 13-7. Ο Μίλων, που έδωσε και εύκολους πόντους στους "ερυθρόλευκους" με κάποια λάθος σερβίς, έχασε επαφή και δεν την ξαναβρήκε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ, 25-19.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx0x5o7sib5)

Ολυμπιακός-Μίλωνας: Έβγαλε αντίδραση, παραδόθηκε φυσιολογικά

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν είναι του... πεταμάτου και σίγουρα δεν νίκησαν τον Ολυμπιακό ευκαιριακά στη Νέα Σμύρνη. Πρόκειται, άλλωστε, για μία ομάδα που έφτασε στους προημιτελικούς του περίοπτου CEV Cup, πριν αποκλειστεί.

Με αιχμή του δόροτας τον Ουκρανό Πολυγιάν, αλλά και τους Μπάση, Χαραλαμπίδη, Γιορντάνοφ και Νανόπουλο να σιγοντάρουν, ο Μίλων προσπέρασε τον Ολυμπιακό 16-14 στο τρίτο σετ, ολοκληρώνοντας ένα σερί 3-0, έφτασε τη διαφορά στους 4, 21-17, και κράτησε το προβάδισμά του για το τελικό 25-20.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czx0yburr96h)

Ήταν εκεί η σειρά των παικτών του Ντανιέλ Καστελάνι να υπενθυμίσουν ποιος ήταν το αφεντικό της... Καθαράς Δευτέρας. Μικρά σερί (8-7 από 4-6, 15-10 από 12-10, 19-13 από 17-13) έβαλαν βουλοκέρι στην "ερυθρόλευκη" επικράτηση.