Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό της Volley League που έγινε στο Μετς, νικώντας 3-1 σετ (23-25, 25-19, 31-29, 25-23), αφού πήρε μια... τρομάρα απέναντι στην ομάδα που είχε νικήσει δύο φορές κατά την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Οι "πράσινοι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ και αντιμετώπισαν το φάσμα μιας νέας οπισθοχώρησης αφού ο "δικέφαλος του Βορρά" είχε σημαντικό προβάδισμα στο τρίτο σετ.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Με... απόδραση η νίκη

Ο Παναθηναϊκός, συγκεκριμένα, αντέδρασε πειστικά όταν ο ΠΑΟΚ τού πήρε το πρώτο σετ, 25-23, κάνοντας επιμέρους 7-1 με το σκορ στο 10-10, στο δεύτερο σετ, και φτάνοντας στην επικράτηση 25-19.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr3xalps6nd)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr40m0pfz4h)

Ωστόσο, η αντίδραση του "δικεφάλου" έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στη διεκδίκηση του τρίτου σετ παρ' ότι έμεινε 8-3 πίσω.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr47hpibzjl)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr4d4bvzocx)

Αρχικά, οι παίκτες του Ντάρκο Ζάκοτς ροκάνισαν τη διαφορά, για να φτάσουν σε απόσταση ανάσας, 14-13, και έπειτα σκάρωσαν ένα νέο σερί, 1-5, προκειμένου να περάσουν μπροστά, 16-19.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr4jxqnvfk1)

Ο ΠΑΟΚ, μάλιστα, αύξησε τη διαφορά, 19-23, ενώ είχε τρεις set ball, εκ των οποίων ουδεμία εκμεταλλεύτηκε.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επέστρεψε από το 21-24 και η διαδικασία έγινε πραγματικά ψυχοφθόρος, καθώς οι δύο ομάδες αρνούνταν να ηττηθούν σε αυτό το κομμάτι.

Ο Γόρδιος Δεσμός κόπηκε με τον άσο του Ερναντές, που έκανε το σκορ 31-29.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr59jadqba9)

Ο Παναθηναϊκός, με αυτό το ψυχολογικό μπουστ, προηγούνταν σε όλο το τέταρτο σετ, με ασφαλείς διαφορές. Έφτασε να έχει έξι match ball, με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει, κυρίως λόγω των σερβίς του Σαμοϊλένκο, έως το 24-23. Τότε ήρθε η επίθεση του Βουλκίδη, που τελείωσε το ματς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr5nmiihtup)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czr5yc41uzsx)

Οι δύο ομάδες θα ανταμώσουν ξανά στις 14 Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη, για το δεύτερο ημιτελικό των playoffs της Volley League.