Πιο εύκολα από το πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Volleyleague, στο Μετς, νίκησε ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ 3-1 σετ (21-25, 25-22, 18-25, 21-25) στην Πυλαία το απόγευμα της Πέμπτης, 14 Μαρτίου, και πλέον έχει... match ball για την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης.

Οι "πράσινοι" κυριάρχησαν στο επιθετικό κομμάτι (54-38 οι πόντοιο), κυρίως με τον Ερνάντες, ο οποίος ήταν ασταμάτητος στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και μπόρεσαν να υπερκαλύψουν τα διαρκή λάθη τους στο σερβίς, μια και χάρισαν  ένα σετ σε πόντους στο "δικέφαλο".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztl1s5qhr0p)

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Χωρίς άγχος το πρώτο σετ, κυρίαρχος μετά την αντίδραση

Οι "πράσινοι" έβγαλαν εκτός ρυθμού τον Ντε Ντρις πρωτίστως, αλλά και τον Φαν Χάρντερεν και αποσυνέθεσε προϊόντος του χρόνου τον ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να πάρει ένα προβάδισμα δύο πόντων λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και να το διατηρήσει έως την τελική ευθεία του πρώτου σετ, όταν και, τελικά, αύξησε τη διαφορά στο 21-25.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztl3tl592z5)

Ο Ερνάντες είχε άξιο συμπαραστάτη τον Πρωτοψάλτη, που επίσης τελείωνε κρίσιμες επιθέσεις, ενώ και ο Θοδωρής Βουλκίδης ήταν εγγύηση στον φιλέ. Ο Ιερεσουέλο οργάνωνε μαεστρικά τις επιθέσεις των "πράσινων", ενώ ο ΠΑΟΚ είχε δυσκολία και σε αυτό το κομμάτι, με την πάσα να είναι πρόβλημα, αφού ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και στο μπλοκ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztllwjicxk9)

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση σε ένα γυμναστήριο που οπωσδήποτε έπρεπε να "εκκρίνει" περισσότερο παλμό, ώστε ο "δικέφαλος" να μπορέσει να γίνει διεκδικητικός. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο σετ με τέσσερις πόντους, 11-7, και αν και ο Παναθηναϊκός πίεσε, φτάνοντας στην ισοπαλία, 22-22, ο ΠΑΟΚ πήρε τρεις διαδοχικούς πόντους και ισοφάρισε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztlsd9iapoh)

Ο "δικέφαλος" ήλπισε στην πρώτη φετινή νίκη του επί του Παναθηναϊκού ύστερα από τέσσερα παιχνίδια, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν στο τάραφλεξ με το γκάζι πατημένο.

Ο Ερνάντες "πήρε" 46 μπάλες και τελείωσε σχεδόν τις μισές (22 πόντοι), με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πανηγυρίζουν σαν... γκολ τις αναχαιτίσεις του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztm1nc9od15)

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με έξι, 16-10, και έφτασε στα οκτώ set ball, εκ των οποίων απεμπόλησε δύο, για να το κατακτήσει 18-24.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztm93pdjsu1)

Το μοτίβο ήταν ίδιο και στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ υπήρξε ανά στιγμές απρόσεκτος, χαρίζοντας πόντους ακόμα και από... μανσέτα, όπως συνέβη στο 13-18. Οι "πράσινοι" σταμάτησαν και τα λάθη στα σερβίς τους, αφού με το μεγάλο προβάδισμα που είχαν δεν χρειάστηκε να ρισκάρουν για να "χαλάσουν" υποδοχές και, παρά το "σβήσιμο" επιπλέον set ball, έφτασαν στο 25-21 και τη νίκη, τέταρτη διαδοχική επί του αντιπάλου τους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cztmel4fgdbt)

Ο τρίτος ημιτελικός μεταξύ των δύο ομάδων, που θα συναντηθούν στο League Cup ενώ βρίσκονται και στο Final 4 του Κυπέλλου, είναι προγραμματισμένος για τις 19:00 της Καθαράς Δευτέρας, 17 Μαρτίου, στο Μετς.