Σ' έναν συναρπιαστικό ματς πολλές "μονομαχίες", εναλλαγές στο σκορ και... βροχή από γκολ, η Κόβεντρι που αγωνίζεται στην δεύτερη κατηγορία της Αγγλίας,  έφερε το ματς... τούμπα στις καθυστερήσεις κόντρα στη Γουλβς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιμς που σκόραρε δις και λυτρωτή τον Ράιτ που πέτυχε "χρυσό" γκολ-πρόκρισης στο 90+10', "καθάρισε" με 3-2 τους "λύκους" με επική ανατροπή και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στους "4" του FA Cup τρελαίνοντας το αγγλικό ποδόσφαιρο.

Απίστευτη κατάθεση ψυχής από την ομάδα του Μαρκ Ρόμπινς που αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 από τη Γουλβς που ήταν... αγκαλιά με τη νίκη και την πρόκριση, πραγματοποίησε σπουδαία αντροπή στις καθυστερήσεις και έγραψε το δικό της... παραμύθι εξασφαλίζοντας για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά το μακρινό 1987 την παρουσία της στα ημιτελικά του FA Cup που θεωρείται και όχι αδίκως ο θεσμός των "εκπλήξεων" και δίνει πλέον ραντεβού στο "Γουέμπλει" όπου θα διεξαχθούν τα ημιτελικά ματς.

Απίστευτη πρόκριση στα ημιτελικά του FA Cup από την Κόβεντρι που "τιμώρησε" τη Γουλβς στις καθυστερήσεις

Η Γουλβς αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 χάρη στο γκολ του Σιμς, πέρασε στην... αντεπίθεση και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με γκολ τον Νούρι και Μπουένο που έγραψαν το 2-1. Ελάχιστα λεπτά απέμεναν για να "σφραγίσει" την πρόκριση τους στα ημιτελικά οι "λύκοι" ωστόσο η Κόβεντρι είχε διαφορετική άποψη και ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ του Σιμς στο 90+7'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czv7515q8pl5)
Ο διαιτητής αφού κράτησε λίγα λεπτά παραπάνω δικαιολογημένα λόγω των έντονων πανηγυρισμών, η Γουλβς βγήκε μπροστά με στόχο να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της και έστω και στην εκπνοή να πετύχει το νικητήριο γκολ-πρόκρισης όμως είδε την Κόβεντρι να πανηγυρίζει το "χρυσό" γκολ με... ήρωα τον Ράιτ που στο 90+10' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό πλασέ και έδωσε την επική πρόκριση στην ομάδα του στα ημιτελικά μετά το μακρινό 1987 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czv9sfzoh1u9)

Τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης:
Γουλβς - Κόβεντρι 2-3 (83' Αΐτ Νουρί, 88' Μπουένο - 53' και 90+7' Σιμς, 90+10' Ράιτ)
(16/03, 19:30) Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ
(16/03, 14:45) Τσέλσι - Λέστερ
(16/03, 17:30) Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ