Μόλις μία ομάδα, από τις οκτώ των τεσσάρων πρώτων παιχνιδιών των μπαράζ για τη φάση των "16" στο Conference League, δηλαδή εκείνα που έγιναν το... πρώιμο βράδυ της 15ης Φεβρουαρίου, απέκτησε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης. Η βραδιά στο Μόλντε ήταν υποσχόμενη για τους γηπεδούχους έως αντιδράσει η Λέγκια Βαρσοβίας, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης δεν κατάφερε να νικήσει στο Βέλγιο τη Σεντ Γκιλουάζ, ενώ μόνο στην Αυστρία ξεχώρισε η ήρα από το στάρι, καθώς η Στουρμ Γκρατς επικράτησε 4-1 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και έχει δύο γκολ διαφορά για τη ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στη Σλοβακία.

Η Στουρμ Γκρατς ισοφαρίστηκε στο 8', αφού προηγήθηκε στο 4', ωστόσο βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχει δύο γκολ, αφού, πρώτα, είχε πάρει ξανά το προβάδισμα στο 27'. Το τέταρτο γκολ, με τον Αμαντί Καμαρά στο 90+1', ήταν οδυνηρό για τους Σλοβάκους, οι οποίοι πρέπει να πετύχουν ένα μίνι θαύμα στην έδρα τους την προσεχή Πέμπτη, στις 22:00. Ακόμα πιο επώδυνο είναι ότι η Σλόβαν το δέχθηκε παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα, αφού στο 78' ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Βλαντιμίρ Βάις, αποβλήθηκε με δεύτερη κόκκινη κάρτα.

Conference League: Οι επαναληπτικοί της αγωνίας

Στα άλλα δύο ζευγάρια των 19:45, δηλαδή πλην Ολυμπιακού, δεν βγήκε φαβορί για τη ρεβάνς. Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι μετά το 2-2 του Βελγίου, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, την προσεχή Πέμπτη (19:45) επί της Σεντ Γκιλουάζ. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 0-2 στο... 10', πριν οι γηπεδούχοι επιστρέψουν και  τελικά ισοφαρίσουν στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, κατά μια σατανική σημειολογία, αλλά με το σκορ στο 2-2, η Ουνιόν έμεινε με 10 παίκτες ακριβώς στο λεπτό που την έπαθε η Σλόβαν Μπρατισλάβας, όμως οι Γερμανοί δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz5upjup0qzt)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz5wb17zzrb5)

Στη Νορβηγία, τέλος, η Μόλντε νίκησε 3-2 τη Λέγκια Βαρσοβίας, αλλά δικαίως δεν έχει δέσει το γάιδαρό της. Η γηπεδούχος έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε 3-0, όμως δέχθηκε δύο γκολ σε οκτώ λεπτά (στο 64' και το 71') και την ερχόμενη Πέμπτη (22:00) στην Πολωνία η πρόκριση στους "16" του Conference League θα κριθεί στο νήμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz5uxa3gxvjt)

Τα αποτελέσματα των πρώτων παιχνιδιών: Μόλντε-Λέγκια Βαρσοβίας 3-2 (12', 19' Γκούλμπρασεν, 24' Κάασα-64' Χοσούε, 71' Ογκουστίνιακ), Στουρμ Γκρατς-Σλόβαν Μπρατισλάβας 4-1 (4' Μπιέρεθ, 27' Στάνκοβιτς, 64' πεν. Κιτεϊσβίλι, 90+1' Αμ. Καμαρά-8' Ροντρίγκες), Σεντ Γκιλουάζ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (31' Ράσμουσεν, 68' Νίλσον-3' Τσαΐμπι, 10' Κάλαϊτζιτς), ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Φερεντσβάρος 1-0 (83' Ελ Κααμπί).