Σον κέρναγε, Σον έπινε! Με τον Κορεάτη να επιστρέφει στο αριστερό άκρο της επίθεσης σερβίροντας διαρκώς ασίστ στους συμπαίκτες του αλλά και σκοράροντας με πέναλτι, η Τότεναμ πήρε προβάδισμα από το ημίχρονο με δύο τέρματα και έθεσε τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη κόντρα στη Νιουκάστλ με τελικό σκορ 4-1 (Ουντότζι 26', Ρισάρλισον 38', 60', Σον 84' - Ζοέλιντον 90+1'). Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τα «Σπιρούνια» μετά τα... τέλη Οκτώβρη όπου και ήταν στην κορυφή με +5 βαθμούς απόσταση!

Η εικόνα της ομάδας του Ποστέκογλου ήταν εξαιρετική (μετά τη σπουδαία χαμένη ευκαιρία του Ίσακ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης), τιμώρησε κάθε αδυναμία των αντιπάλων της και θα μπορούσε να έχει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα αν οι ευκαιρίες των Πόρο (σουτ στο δοκάρι) και Ρισάρλισον (δεν βρήκε την μπάλα μπροστά από κενή εστία) κατέληγαν στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ ήταν ακόμα καλύτερη, βρήκε το τρίτο γκολ με τον Ρισάρλισον ενώ συνέχιζε να δημιουργεί τη μία ευκαιρία μετά την άλλη με αποκορύφωμα το... δεύτερο δοκάρι του Πόρο. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν σε πιο... χαλαρούς ρυθμούς με τον Κορεάτη αρχηγό των Λονδρέζων να βρίσκει και εκείνος τον δρόμο προς τα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Ο Ζοέλιντον διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στο τέλος της ημέρας, όμως, χαμογελάει ο... Γερμανός! Η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της ανατρέποντας την κατάσταση κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας ενώ λίγο αργότερα είδε την Άρσεναλ να χάνει από την ασταμάτητη Άστον Βίλα, κάτι που τη φέρνει πλέον μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Premier League.