O φορμαρισμένος από τις συνεχείς νίκες στην Euroleague, Ολυμπιακός, υποδέχθηκε το Μαρούσι στο ΣΕΦ σ'ενα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται κοντά στο σκορ καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Παρά τη διαφορά που πήραν οι "ερυθρόλευκοι", το Μαρούσι έμεινε στο παιχνίδι φτάνοντας ένα βήμα από το μεγάλο "διπλό" στο Φάληρο. Το τελικό 93-87 έφερε στον Ολυμπιακό την 16η νίκη του στη φετινή Basket League.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο για το Μαρούσι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Μαρούσι να έχει τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή. Πίεζε τους "ερυθρόλευκους" στην περιφέρεια με αποτέλεσμα εκείνοι να βρίσκουν λύσεις κάτω από τη ρακέτα με τον Φαλ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2gy8c4gtd5)

Συνέχισαν να ευστοχούν σε διαδοχικά δύσκολα σουτ, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να είναι εκνευρισμένος πραγματοποιώντας αλλαγές από πολύ νωρίς. Δεν άλλαξαν βέβαια τα πράγματα, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-20.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2h00ww0b0p)

"Ανέβηκε" ο Ολυμπιακός και έκλεισε το ημίχρονο στο +6 υπέρ του

Το Μαρούσι έδειχνε πως μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά με διάφορους τρόπους. Το κατάφερε μάλιστα και μ' έναν ιδιαίτερο θα έλεγε κανείς τρόπο με τον Πετρούσεφ του Ολυμπιακού να πετυχαίνει αυτοκαλάθι!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2h8nc5sszl)

Οι "ερυθρόλευκοι" αφού δεν μπορούσαν να σκοράρουν σε παιχνίδι πέντε εναντίον πέντε, κοίταγαν να διαφοροποιήσουν το παιχνίδι τους κοιτώντας τις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές ο Κώστας Παπανικολάου βρήκε με εντυπωσιακή πάσα ολόκληρου γηπέδου τον Μόουζες Ράιτ που τελείωσε τη φάση με κάρφωμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2he9dpxusx)

Με τις φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα να "πιάνουν" τόπο οι παίκτες του Ολυμπιακού "ανέβασαν" το ρυθμό τους και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (35-35) τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2hmu2ljpzl)
Μάλιστα ένα σερί 10-2 στο φινάλε έφεραν τους "ερυθρόλευκους" μπροστά με 46-40 αποκαθιστώντας τα κακώς κείμενα των προηγούμενων λεπτών, με το Μαρούσι να στέκεται εξαιρετικά στο Φάληρο βγάζοντας κιόλας εντυπωσιακές φάσεις.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2hzxcz8cjl)

Έμεινε στο παιχνίδι με δύσκολα καλάθια το Μαρούσι - Άυξησε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει οδηγίες στους παίκτες του να παίξουν καλύτερη άμυνα, με τον μετρ τους είδους Τόμας Γουόκαπ να κυνηγάει κάθε φάση βουτώντας μάλιστα και στο παρκέ για να κερδίσει μία κατοχή για την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2i3sx7zv61)

Το Μαρούσι από τη πλευρά του έμενε κοντά στο σκορ βρίσκοντας δύσκολα καλάθια ακόμη και στην εκπνοή των επιθέσεων, όπως συνέβη και στη φάση του Χιλ που "πρόλαβε" το ρολόι για να μειώσει στους 7 (62-55) τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2iagxdf9e9)

"Αγχώθηκε" αλλά κέρδισε στο φινάλε ο Ολυμπιακός

Το τελευταίο του χαρτί "έπαιξαν" οι παίκτες του Νίκου Βετούλα παίζοντας σκληρή άμυνα και ρίχνοντας τη διαφορά με τον "τρυποκάρυδο" Νικολαϊδή στους 7 (74-67).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2if1py7ni1)

Η συνέχεια ήταν αναλογη καθώς μ' ένα απίστευτο σερί οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 76-77 πέντε λεπτά περίπου πριν το τέλος του αγώνα

Στο φινάλε όμως, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε κρίσιμα σουτ πήραν τη νίκη και πάνε "ήρεμοι" στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2ir7yujmlt)

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-40, 72-59, 93-87