Με καταιγιστική εμφάνιση, σκληρή άμυνα και μια επίθεση να πετά... φωτιές, το Περιστέρι πέρασε "αέρα" από το Λαύριο... ισοπεδώνοντας την ομάδα του Μέξα με 86-64 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League. Στο 12-6 ανέβηκε η ομάδα του Σπανούλη που βρίσκεται στις τρεις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, στο 6-12 υποχώρησε το Λαύριο.

Για τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ, που πέτυχε  14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Τζο Ράγκλαντ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και 6 ασίστ. Στον αντίποδα, για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θόρντον και ο Γόντικας που σημείωσαν από 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Καλύτερο ξεκίνημα για το Λαύριο

Το Περιστέρι έσπασε το... ρόδι στο ματς παίρνοντα το προβάδισμα με 0-3 ωστόσο μ' ένα σερί 4-0 το Λαύριο πέρασε μπροστά στο σκορ (4-3). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους (11-8) ενώ έβρισκαν περισσότερο τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να ανεβάζουν τη διαφορά στο +6 (18-12) και στη συνέχεια στο +8 (20-12) σ' ενα σημείο όπου οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βγάλουν τις απαιτούμενες άμυνες ενώ είχαν "μπλοκάρει" και επιθετικά ωστόσο όσο κυλούσαν τα λεπτά βρήκαν τα πατήματα τους και μ' ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 20-17 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2ev7h05fqh)

Έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά το Περιστέρι

Το Περιστέρι πέρασε στην... αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε το ματς στα ίσα (24-24) ενώ με ένα σερί 4-0 πέρασε μετά από ώρα μπροστά (24-28). Η ομάδα του Σπανούλη που παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, ανέβασε την υπέρ της σιαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +5 (25-30). Ωστόσο, ήταν η σειρά του Λαύριου να φτάσει σε ένα δικό του προσωπικό σερί και με πέντε συνεχομενους πόντους ισοφάρισε σε 30-30. Στη συνέχεια, το Περιστέρι ήταν πιο εύστοχο με αποτέλεσμα να ανακτήσει το προβάδισμα του και να "κλείσει" το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 38-34.

Ανέβασε στροφές και "εκτόξευσε" σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά το Περιστέρι

Με δυο τρίποντα "φωτιά" στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, το Περιστέρι... εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στο +10 (34-44) ενώ με σερί τρίποντα των δυο ομάδων η διαφορά πήγε στο +11 (36-47). Από εκείνο το σημερίο, το Λαύριο αφυπνίστηκε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και μ' ένα σερί 9-0 μείωσε στο... καλάθι (45-47). Με τους φιλοξενούμενους να είναι "καυτοί" στην επίθεση, η διαφορά ανέβηκε στο +9 (47-56). Και αν και το Λαύριο μείωσε σε 49-56 είδε την ομάδα του Σπανούλη να φτάνει σε νέο σερί 5-0 και να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 61-49.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2f60rea00p)

Μονόλογος... του Περιστερίου με σούπερ επίθεση

Σεληνιασμένο μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι που δεν επέτρεψε στο Λαύριο να σκοράρει στα πρώτα λεπτά και μ' ένα σερί 7-0 έκανε το 49-68 ενώ στη συνέχεια ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (62-72) μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Μέξα που αδυνατούσε να βρει τις λύσεις για να σταματήσει τη... φόρα των φιλοξενούμενων που σκόραραν κατά ριπάς (57-80) και ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο τους με το τελικό 64-86.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2fyy7k6b2x)
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 34-38, 49-61, 64-86

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2ftave6v5l)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 4, Μουράτος 10 (2/8 σουτ, 6/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Θόρντον 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 12 (4/6 δίποντα, 4/6 βολές), Τσάμης 5 (4 ριμπάουντ), Φλάτεν 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζάκσον 2 (0/4 τρίποντα, 6 λάθη), Καββαδάς 5, Γκρόμοβς, Δεϊμέζης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 6 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβ 9 (1), Κασελάκης 5 (1), Τόμπσον 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 6 (3/3 δίποντα), Ρένφρο 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 8 (2), Χουγκάζ 8 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούγρης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ)