Με πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις άνοιξε η... αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Συνεχίζει στα θετικά η Ντόρτμουντ που... εντυπωσιάζει!

Η Ντόρτμουντ είχε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της Κολωνίας, με τους "κιτρινόμαυρους" να παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με το εμφατικό 0-4.

Ο Ντόνιελ Μάνελ άνοιξε λογαριασμό στο ματς στο 12ο λεπτό με πλασέ ενώ ο Νίκλας Φίλκρουγκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 58ο λεπτό από την άσπρη βούλα. Ο Μάλεν... χτύπησε εκ νέου στο 61ο λεπτό για το 0-3 των φιλοξενούμενων που "νίκησε" τον αντίπαλο γκολκίπερ σε τετ-α-τετ ενώ ο Γιουσουφά Μουκοκό έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 0-4 στο 90+2'.

Αξίζει να τονιστεί ότι υπήρχε για λίγα λεπτά διακοπή στο παιχνίδι λόγω ρίψης... σοκολατένιων κερμάτων στο χορτάρι ως ένδειξη διαμαρτυρίας από τους φιλάθλους οι οποίοι εξέφρασαν την δυσαρέσκεια τους για την αλλαγή νομοθεσίας που θα επιτρέπει την είσοδο επενδυτών στο ποδόσφαιρο.

Η Ντάρμσταντ "τιμώρησε" την Άιντραχτ στις καθυστερήσεις

Αν και η Άιντραχτ κρατούσε το προβάδισμα της με... νύχια και με δόντια, είδε τον Κλάρερ να την "πληγώνει" στις καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να αναδειχθεί ισόπαλη 2-2 με την Ντάρμσταντ σ' ένα ματς που... έσπασαν καρδιές.

Ο Ενκουνκού έδωσε το προβάδισμα στην Άιντραχτ στο 33ο λεπτό ενώ οι φιλοξενούμενοι που είχαν τα ηνία του παιχνιδιού ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο, βρήκαν και δεύτερο γκολ, με τον Κνάουφ να γράφει το 0-2 στο 51ο λεπτό. Ο Γιάβσταν με φοβερό σουτ στο 61ο λεπτό μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους οι οποίοι πίεσαν μέχρι τέλους και εντέλει δικαιώθηκαν, με τον Κλάρερ να βρίσκει δίχτυα στο φινάλε (90+5') και να φέρνει το ματς στα ίσα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Μεγάλη νίκη της Φράιμπουργκ επί της Χόφενχαϊμ

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Φράιμπουργκ επί της Χόφενχαϊμ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται, να ισοφαρίζονται αλλά στο τέλος να βρίσκουν το... λυτρωτικό γκολ στο 85ο λεπτό και να παίρνουν τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με 3-2.

Ο Χόλερ έβαλε μπροστά στο σκορ την Φράιμπουργκ στο 37ο λεπτό ενώ ο Γκρίφο έδωσε... αέρα δυο τερμάτων (2-0) στους γηπεδούχους δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (55'). Ο Βέχορστ μείωσε σε 2-1 στο 57' ενώ είκοσι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Μπέιερ.

Αν και η Φράιμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες στο 82ο λεπτό λόγω της αποβολής του Γκούλντε, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει στην ανατροπή, με τον Σάλαϊ να πετυχαίνει το λυτρωτικό γκολ στο 85ο λεπτό και να... υπογράφει τη νίκη για την ομάδα του.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Μάιντς - Ουνιόν αναβλήθηκε
Φράιμπουργκ - Χοφενχάιμ 3-2 (37' Χόλερ, 55' Γκρίφο, 85' Σάλαϊ / 57' Βέχορστ, 77' Μπάιερ)
Κολωνία - Ντόρτμουντ 0-4 (12', 61' Μάλεν, 58' πέν. Φίλκρουγκ, 90+2' Μουκοκό)
Χαϊντενχάιμ - Βόλφσμπουργκ 1-1 (45+2' αυτ. Γεντς / 7' Τσέρνι)
Ντάρμστατ - Άιντραχτ 2-2 (61' Γιούστβαν, 90+5' Κλάρερ / 33' Ενκουνκού, 51' Κνάουφ)
Μπόχουμ - Στουτγκάρδη 1-0 (50' Μπέρο)
20/01 19:30 Λειψία - Λεβερκούζεν
21/01 16:30 Μπάγερν - Βέρντερ
21/01 18:30 Γκλάντμπαχ - Άουγκσμπουργκ