H Γουέστ Χαμ την οποία έφερε η κλήρωση στον δρόμο του Ολυμπιακού στο Europa League, είναι σε τρομερή κατάσταση κάνοντας το απόλυτο 3 στα 3 στην Premier League, πατώντας κορυφή.

Αφού υπέταξαν την Τσέλσι στο Λονδίνο κι αφού πέρασαν από την έδρα της Μπράιτον, τα Σφυριά «λύγισαν» και τη νεοφώτιστη Λούτον στην έδρα της παίρνοντας τρίτο διαδοχικό τρίποντο, αυτή τη φορά με 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και πίεσαν, όμως όταν η ομάδα του Μόγιες πήρε το πάνω χέρι μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο 37ο λεπτό, ο Πακετά σέρβιρε εξαιρετικά στον Τζάροντ Μπόουεν και ο Άγγλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Το τέρμα του Έμερσον στο 51' ακυρώθηκε για οφσάιντ, όμως εν τέλει οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 στο 85ο λεπτό με κεφαλιά του Ζουμά από κόρνερ.

Το μόνο που κατάφερε η Λούτον ήταν να μειώσει με τον Άντερσεν στις καθυστερήσεις.

Έτσι, η Γουέστ Χαμ σε τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα φέτος μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία, ούσα, έστω και προσωρινά, στην κορυφή.