Με τον Ζώη Καράμπελα να πετυχαίνει δύο απίθανα buzzer-beater από το κέντρο (και μάλιστα με άμυνα), η ΑΕΚ πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ σε ένα απολαυστικό παιχνίδι στα Άνω Λιόσια. Με αυτή τη νίκη η "Ένωση" κατέλαβε και μαθηματικά την 7η θέση της βαθμολογίας της Basket League που την φέρνει αντίπαλο του Ολυμπιακού στα Playoffs ενώ ο ΠΑΟΚ περιμένει να δει το αποτέλεσμα του Λαύριο - Μαρούσι προκειμένου να ξέρει τι θα χρειαστεί την τελευταία αγωνιστική (υποδέχεται το Μαρούσι στην Πυλαία) ώστε να τερματίσει στην 8η θέση που οδηγεί πάνω στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό AKTOR.

Οι παίκτες του Ζούρου "έβλεπαν το καλάθι... βαρέλι" καθώς τελείωσαν την αναμέτρηση με 18/32 τρίποντα. Φανταστική εμφάνιση από τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (31π. 11ρ. 4ασ.) που ήταν ο κορυφαίος του παιχνιδιού με τον Τσέισον Ραντλ (22π. 5ασ.) να είναι επίσης σε εξαιρετική κατάσταση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως τα φώτα έπεσαν πάνω στα δύο απίθανα buzzer-beater του Καράμπελα. Από πλευράς ΠΑΟΚ ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ (28π. 7ρ. 5ασ.) ήταν για ακόμη μια φορά συναρπαστικός.

Το δεύτερο απίθανο buzzer-beater του Καράμπελα και ο απίθανος Κουζμίνσκας έκαναν τη δουλειά για την ΑΕΚ, δεν πήρε βοήθειες από τον πάγκο ο ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς οι δύο ομάδες ήταν... υπερηχητικές από την περίμετρο, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά. Οι επιθέσεις είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο κάτι που μαρτυρά το 29-28 της περιόδου το οποίο διαμόρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Καράμπελας με τρίποντο και φάουλ σχεδόν από το κέντρο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0pvmkbi01f5) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0pvrdyhteux)

Η "Ένωση" προσπάθησε να ξεφύγει στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου βρίσκοντας ένα +7 (42-35) το οποίο βασίστηκε σε καλύτερη άμυνα και πιο ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση με τον Κουζέλογλου να κερδίζει αρκετές μάχες στο ζωγραφιστό και τον Κουζμίνσκας να "παίρνει φωτιά". Η επιστροφή του Άλστον και κυρίως του Μίχαλακ αποδείχθηκαν καθοριστικές προκειμένου ο ΠΑΟΚ να κλείσει το ημίχρονο μόλις στο -2 (49-47).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0pw3y5h8vkx) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0pvyhzh6mht)

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να βελτιώσουν την άμυνά τους και να βρουν ξανά διαφορά τριών κατοχών. Μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πλησιάσει εκ νέου με τον Πόρτερ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του. Η ΑΕΚ όμως έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό 10-2 το οποίο σφράγισε το δεύτερο απίθανο buzzer-beater του Καράμπελα σχεδόν από το κέντρο, και πάλι με άμυνα!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0pwolb6qk7l) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0pwy28unggh)

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κρατούσε γερά τη διψήφια διαφορά της. Ο Τσέισον Ραντλ έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο με τον Κουζμίνσκας να συνεχίζει το αδιανόητο παιχνίδι του όχι μόνο επιθετικά αλλά και αμυντικά. Ο Πόρτερ στο τέλος κουράστηκε, οι άμυνες δεν ήρθαν ποτέ από τους παίκτες του Νεραντζάκη και έτσι η ομάδα του Ζούρου πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0px4xlnf9q9) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0px9q66lvdd)

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 49-47, 78-68, 99-91