Άρης και Κολοσσός H Hotels αναμετρήθηκαν για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League, με τους γηπεδούχους να έχουν το πλεονέκτημα των δύο νικών, μετά την εντυπωσιακή νίκη στην έδρα του Περιστερίου την προηγούμενη εβδομάδα. Παρ' όλα αυτά η καλή εικόνα της ομάδας του Καστρίτη στα Δυτικά Προάστια δεν είχε διάρκεια με τους Ροδίτες να περνούν νικηφόρα από το "Nick Galis Hall" με 60-69.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με τον Μπραΐκοβιτς να είναι ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Κολοσσού στην αρχή του αγώνα δίνοντας προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-19), κυριαρχόντας κάτω από τα δύο καλάθια.

Οι γηπεδούχοι “έσφιξαν”την άμυνα τους στη δεύτερη περίοδο με τον Σλαφτσάκη να δίνει πάθος και σημαντικές βοήθειες. Τα συνεχόμενα εύστοχα μακρινά σουτ από τους παίκτες του Άρη έφεραν τη διαφορά στους δύο πόντους (32-34) στο τέλος του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0p0jaq7rau9) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0p1bc26ckch)

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο επιθετική και για τις δύο ομάδες με τον Άρη να περνάει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (44-42) τέσσερα λεπτά μετά την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου χάρις σε καλάθι του Χάρελ.

Δύο όμως πολύ σημαντικά τρίποντα του Κολοβέρου έφεραν γρήγορα ξανά μπροστά στο σκορ τον Κολοσσό που προηγήθηκε και με 7 πόντους (45-52) δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα ξέσπασμα όμως από τον Σταρκ και δύο πολύ δύσκολα τρίποντα έφεραν τον Άρη σε απόσταση βολής (53-54) στο τριακοστό λεπτό του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0p1xu2tmby1)

Οι δύο ομάδες μπήκαν στη τελευταία περίοδο με σκοπό να διαφυλλάξουν τις άμυνες τους με χαρακτηριστικό γεγονός πως 5:30 λεπτά μετά την αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 4-3 υπέρ των γηπεδούχων.

Η αστοχία και των δύο ομάδων διακόπηκε χάρις σ' ένα πολύ σημαντικό εύστοχο τρίποντο του Μπιλή που έφερε τον Κολοσσό μπροστά στο +3. Τα συνεχόμενα άστοχα σουτ των παικτών του Άρη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν ξανά με 6 πόντους (58-64) τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Τη χαριστική βολή στον Άρη έδωσε ο Γκάουντλοκ που μ' ένα πολύ δύσκολο τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +7 (60-67) για τον Κολοσσό 1:30 λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές από τη Θεσσαλονίκη (60-69) και έσπασαν το σερί των 11(!) σερί εκτός έδρας ηττών στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69