Πρόκριση - θρίλερ πήρε η Άστον Βίλα στα ημιτελικά του Europa Conference League και περιμένει το νικητή του Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός. Νίκησε 4-3 στα πέναλτι τη Λιλ, η οποία στην κανονική διάρκεια και την παράταση επικράτησε 2-1, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Στα ημιτελικά και η Φιορεντίνα με το 2-0 στην παράταση επί της Βικτόρια Πλζεν. Αντίπαλος της θα είναι ο νικητής του ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ.

Η Λιλ αύξησε άμεσα την πίεση στην Άστον Βίλα καθώς προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 15ο λεπτό με τον Γιαζίτσι. Κι έτσι ισοφάρισε, στα γκολ, την Γουέστ Χαμ, με βάση το σκορ του πρώτου αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nf3pddsivt)
Οι εξέδρες πήραν... γφωτιά και οι "Λιλουά" έκαναν το παιχνίδι τους κόντρα στην Άστον Βίλα που δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό. Μάλιστα οι γηπεδούχοι βρήκαν και το δεύτερο γκολ που ήθελαν στο 67' με τον Αντρέ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0ngpuy5cwdd)

Το γκολ που έψαχνε η Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα πήρε μέτρα στο γήπεδο κι έψαξε να βρει διαδρόμους για να βάλει έστω ένα γκολ και να στείλει το ματς στην παράταση. Και το κατάφερε με το γκολ του Μάρτιν Κας στο 87'. Κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0ngz3dol37d)
Στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί η Άστον Βίλα επικράτησε 4-3 και πήρε το εισιτήριο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nii2owzpl5)

Στα ημιτελικά του Europa Conference League και η Φιορεντίνα

Στον άλλο προημιτελικό η Φιορεντίνα χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει 2-0 την Βικτόρια Πλζεν και να προκριθεί στα ημιτελικά. Εκεί όπου περιμένει το νικητή του ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ για αντίπαλο.

Η Βικτόρια Πλζεν είχε αποβολή στο 67' με τον Καντού, αλλά άντεξε στο 90λεπτο και δεν δέχθηκε γκολ, ενώ χωρίς σκορ είχε λήξει και το πρώτο ματς.

Ωστόσο στην παράταση η Φιορεντίνα έβαλε δύο γκολ με τους Γκονζάλες (92'), Μπιράγκι (108') για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nhcu28dn1t)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0nhpuy7dkj5)