Σε ελληνικά χέρια το τρόπαιο του Monte Carlo Masters! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θριάμβευσε, απέδειξε γιατί το Μονακό του ανήκει και με μεγάλη αποφασιστικότητα και μέταλλο νικητή υποχρέωσε τον Κάσπερ Ρουντ να "υποκλιθεί" στην ανωτερότητα του. Με 2-0 σετ πανηγύρισε τον τρίτο του τίτλο στο συγκεκριμένο τουρνουά μετά τους δύο συνεχόμενους τη διετία 2021-22. Έδειξε το πόσο το ήθελε, "μίλησε" στα σημεία που έπρεπε και επέστρεψε ξανά στις επιτυχίες δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jy65nl8vw9)
"Μαγεία" του τένις το δεύτερο σετ όπου οι δυο τενίστες "μονομάχησαν" και νικητής βγήκε το ελληνικά καμάρι του τένις! Αυτός είναι ο 11ος τίτλος του Τσιτσιπά στην καριέρα του και ο τρίτος τα τελευταία τέσσερα χρόνια στο Monte Carlo Masters. Μετά τον θρίαμβο του ο Στέφανος θα κερδίσει πέντε θέσεις στο ranking και θα "εκτοξευθεί" στο Νο.7, πίσω από τους Νόβακ Τζόκοβιτς, Γιάνικ Σίνερ, Κάρλος Αλκαράθ, Ντανίλ Μεντβέντεφ, Σάσα Ζβέρεφ και Κάσπερ Ρουντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jxrn8lbl55)

Φουριόζος Τσιτσιπάς, "καθάρισε" με άνεση το πρώτο σετ κόντρα στον Ρουντ

Τι κι αν ο Ρουντ πήρε το πρώτο game, ο Στέφανος όχι απλά έβγαλε άμεσα αντίδραση και ισοφάρισε σε 1-1 με love game δίχως να χάσει πόντο. Στη συνέχεια, δεν... σπατάλησε την ευκαιρία με το τρίτο break point του και με φοβερό χτύπημα "έσπασε" το σερβίς του αντιπάλου του κάνοντας το 1-2.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jvsdr9gqi1)
Σ' ένα αρκετά ανταγωνιστικό τέταρτο game, ο Έλληνας τενίστας κράτησε το σερβίς του, έσβησε τρία break points και έκανε το 1-3 δείχνοντας πως είναι αποφασισμένος να επιβληθεί από νωρίς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jw7p3le3vd)
Με φοβερή αυτοπεποίθηση ο Τσιτσιπάς συνέχισε να είναι κυρίαρχος, κατέκτησε και το πέμπτο game 1-4 ενώ ξεδίπλωσε την ανωτερότητα του και στη συνέχεια, έκανε το 1-5 δείχνοντας αποφασισμένος να βάλει από νωρίς τις βάσεις για νίκη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jwb8fhk3o9)
Όσο και να προσπαθούσε ο Ρουντ να κάμψει την αντίσταση του Τσιτσιπά και να φανεί ανταγωνιστικός εντέλει είδε τον Στέφανο να είναι πιο ψύχραιμος στα σημεία, να κάνει το τρίτο break και να κατακτά το πρώτο σετ με 1-6 και χαρακτηριστική άνεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jwfc3zzvsx)

Στην "μονομαχία" του δεύτερου σετ... χαμογέλασε ο πρωταθλητής Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς με τον... αέρα του πρώτου σετ, κατέκτησε το πρώτο game με... σύμμαχο του το σερβίς όμως στη συνέχεια ο Ρουντ έβγαλε αντίδραση και με love game δίχως να χάσει πόντο ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια αν και ο Τσιτσιπάς κράτησε ξανά το σερβίς του, "έσβησε" τα break points του Ρουντ και έκανε το 1-2. Ο Ρουντ δεν ήθελε να το κάνει... εύκολο στον Έλληνα και με ένα δικό του ξέσπασμα ισοφάρισε σε 2-2 δείχνοντας πως δεν θα τα... παρατήσει εύκολα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jwqtaygbsx)
Με το σερβίς να είναι το δυνατό του σημείο, ο Τσιτσιπάς επιβλήθηκε στο πέμπτο game και ανέκτησε ξανά το προβάδισμα (2-3) ωστόσο στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθη σε προσπάθειες του να ανέβει στο φιλέ και έχασε την ευκαιρία να κάνει break όπου ο Ρουντ ισοφάρισε σε 3-3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jwx2kh7h7t)
Το 7ο game μπορεί να χαρακτηριστεί και ως... παράσταση του τένις αφού οι δυο τενίστες "πάλεψαν" μέχρι τελικής πτώσεως με πολλές εναλλαγές στα break points και νικητής βγήκε ο Στέφανος που ήταν πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες, κράτησε το σερβίς του και πέρασε μπροστά με 3-4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jxomiqb8mp)
Ο Ρουντ ισοφάρισε σε 4-4 με love game δίχως να χάσει πόντο, κάτι που έκανε και ο Τσιτσιπάς στη συνέχεια που απάντησε με δικό του love game για να πάρει ξανά το προβάδισμα με 4-5. Ο Στέφανος στο πιο κομβικό σετ που θα του έδινε τη νίκη, έσπασε το σερβίς του Ρουντ κάνοντας break point και με 6-4 και 2-0 στα σετ κατέκτησε το Monte Carlo μέσα σε... αποθέωση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0jxq1nc5ald)