Ο Μίλωνας έκανε μια τρόπον τινά έκπληξη (αλλά όχι τόσο για όσους παρακολούθησαν τους ημιτελικούς της Volleyleague), αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό στο Final 4 Κυπέλλου βόλεϊ Ανδρών με την επικράτησή του 3-1 σετ (19-25, 25-18, 13-25, 27-29) στο κλειστό της Νεάπολης, στη Λάρισα. Οι Νεοσμυρνιώτες με αυτήν την εντυπωσιακή, όσο και δίκαιη σε ό,τι αφορά το συνολικό έλεγχο προόδου, νίκη, προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην Ιστορία τους στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και θα περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ (29/3-20:15).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06ef32yaoq9)

Εντυπωσιακός, σε αυτήν την επικράτηση, ήταν ο γερόλυκος Μπόμπι Γιορντάνοφ, ο οποίος οδήγησε τον Μίλωνα σε ξεσπάσματα είτε από το σερβίς είτε με επιλεγμένες επιθέσεις, ενώ μείζονα ρόλο στην οικονομία του παιχνιδιού έπαιξε ο τραυματισμός του πασαδόρου του Παναθηναϊκού, Ράιντελ Ιερεσουέλο, νωρίς στο πρώτο σετ, με το σκορ στο 6-4 υπέρ του Μίλωνα. Ο φοβερός, στα 41 του, Βούλγαρος έκανε απίστευτο παιχνίδι, ενώ του ανήκουν εξ ολοκλήρου όλα τα κρίσιμα σημεία του τέταρτου σετ, από τη στιγμή που ο Θανάσης Πρωτοψάλτη, με άσο στο 24-23, τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια του Μίλωνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06eai53jzm1)

Επίθεση μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ για το 25-26, άουτ σε νέο χτύπημά του για το 26-26, επίθεση για το 26-27, επίθεση για το 27-28 και μπλοκ για το τελικό 27-29, που αποτελεί μια από τις πιο σημαντικές νίκες στην Ιστορία του συλλόγου από τη Νέα Σμύρνη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06df2n2ovdt)

Το σετ ήταν ούτως ή άλλως συναρπαστικό, με τον Μίλωνα να προηγείται 9-13 και να δέχεται σερί 6-1, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να περάσει μπροστά, 15-14. Οι δύο ομάδες πήγαν βήμα βήμα και... challenge challenge, με τον Μίλωνα να προηγείται 23-21 και 24-22 και να ισοφαρίζεται, πριν αναλάβει ο Μπόμπι. Είναι χαρακτηριστικό ότι το "τριφύλλι" αντιμετώπισε επιτυχώς τέσσερα ματς μπολ, ενώ το ίδιο δεν είχε σετ μπολ στο τέταρτο σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06dqn1klyyp)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06e8xif7nj5)

Παναθηναϊκός-Μίλωνας: Χωρίς φόβο, με πολύ πάθος

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα, πάντως, ανεξαρτήτως τραυματισμού του Ιερεσουέλο, αντιμετώπισε το παιχνίδι με μεγάλη προσοχή, έχοντας πλάνο αναχαίτισης του Φερνάντο Ερνάντες, το οποίο άρχιζε με τη δυσκολία στην υποδοχή. Μετά τον τραυματισμό του βασικού πασαδόρου του Παναθηναϊκού και την αντικατάστασή του από τον Σταύρο Κασαμπαλή, η ισορροπία διαταράχθηκε, αν και αυτό δεν πρέπει να αφαιρέσει από τη σπουδαία εμφάνιση του Μίλωνα σε όλους τους τομείς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06c956lx9bl)

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ήταν έξαλλος με τους παίκτες του, κυρίως διότι δεν ρίσκαραν με το σερβίς τους, όπως έκαναν κατά κόρον στους ημιτελικούς με τον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" έμειναν κοντά στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα, η οποία πήρε νωρίς διαφορά τεσσάρων πόντων, 6-10, μέχρι περίπου τα μισά του πρώτου σετ: ο Μίλωνας βρέθηκε να προηγείται 14-12, όμως το σερβίς του Γιορντάνοφ αποδείχθηκε εν πρώτοις ακαταμάχητο, αφού ένα επιμέρους 3-0 έφερε το σκορ στο 20-14, με αποτέλεσμα ο τεχνικός του "τριφυλλιού" να αλλάξει το λίμπερό του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06ca0owhv15)

Ο Μίλωνας έφτασε στο 25-19 και ο Παναθηναϊκός αναμενόταν να απαντήσει, κάτι που έγινε.

Παναθηναϊκός-Μίλωνας: Ο νόμος του ισχυρού

Ο Παναθηναϊκός αναμενόταν να απαντήσει άμεσα, κάτι που συνέβη. Ο Κασαμπαλής συντονίστηκε με τον Ερνάντες και τον έβαλε στο παιχνίδι, ο Γίρι Κόβαρ επίσης ενεργοποιήθηκε και το 4-1 ήταν σκηνές από ταινία προσεχώς. Ο Μίλωνας προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να βρεθεί στο 6-5 πριν δεχθεί επιμέρους 3-0 και χάσει οριστικά την επαφή του με το σκορ στο δεύτερο σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d06cm4j0tzu1)

Ήταν ένα διάστημα που η επίθεση του Παναθηναϊκού λειτουργούσε στην εντέλεια, με αποτέλεσμα να έχει τριπλή απειλή: από σερβίς, επίθεση και μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε μέχρι να ισοφαρίσει, αλλά από εκεί και ύστερα το παιχνίδι ήταν μια διαφορετική ιστορία.

Ανέλαβε ο Γιορντάνοφ

Το τρίτο σετ έμοιαζε σε μεγαλύτερη ισορροπία σε σχέση με τα υπόλοιπα, όμως αποδείχθηκε το πλέον εύκολο. Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να κάνει... μάγια στην μπάλα από τη θέση σερβίς, το 4-6 υπέρ του Μίλωνα έγινε τάχιστα 4-10. Ο Γιώργος Πετρέας μπορεί να έκαιγε... κηροζίνη και να υπήρξε παρακινητικός, αλλά οι "πράσινοι" σχεδόν παραδόθηκαν σε εκείνο το σημείο.