Η Ρεάλ Μαδρίτης σε μια ακόμα... παράσταση για έναν ρόλο στη La Liga, μετά το εμφατικό 4-0 επί της Θέλτα δεν είχε κανένα πρόβλημα να πετύχει τον ίδιο αριθμό τερμάτων αυτή τη φορά κόντρα στην Οσασούνα την οποία "ισοπέδωσε" με 4-2 για την 29η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Στην κορυφή της βαθμολογίας με 72 βαθμούς η "Βασίλισσα" που πάει φουλ για τίτλο.

Eπίδειξη δύναμης της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Οσασούνα στη La Liga

Φοβερός ήταν ο ρυθμός από τα πρώτα κιόλας λεπτά ανάμεσα στην Οσασούνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης αφού στο 7ο λεπτό κιόλας είχαν ήδη σκοράρει από ένα γκολ οι δυο ομάδες. Ο Βινίσιους άνοιξε λογαριασμό στο 4ο λεπτό ενώ η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Μπούντιμιρ που ισοφάρισε σε 1-1 στο 7ο λεπτό. Οι "μερένχες" που όσο κυλούσαν τα λεπτά ξεδίπλωναν την ανωτερότητα τους στον αγωνιστικό χώρο, ανέκτησαν το προβάδισμα στο 18ο λεπτό με τον Ντάνι Καρβαχάλ.

Ο Ντίαθ χρίστηκε και αυτός από την πλευρά του σκόρερ γράφοντας το 1-3 στο 61ο λεπτό βάζοντας γερές βάσεις νίκης για τη "Βασίλισσα" που έδειχνε... ασταμάτητη επιθετικά, βρήκε κι άλλο γκολ τρία λεπτά αργότερα (64') ξανά με τον Βίνισιους που "έλαμψε" σ' ένα ακόμη ματς και σκόραρε για το 1-4. Οι γηπεδούχι που υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της Ρεάλ, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-4 στο 90+1' με τον Μουνιόθ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής της La Liga

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Κάντιθ 2-0 (28' Μερίνο, 68' Ζαχαριάν)
Μαγιόρκα - Γρανάδα 1-0 (85' Ραΐγιο)
Οσασούνα - Ρεάλ 1-4 (7' Μπούντιμιρ / 4', 64' Βινίσιους, 18' Καρβαχάλ, 61' Ντίαθ)
16/03 19:30 Χετάφε - Ζιρόνα
16/03 22:00 Αθλέτικ - Αλαβές
17/03 15:00 Σεβίλλη - Θέλτα
17/03 17:15 Λας Πάλμας - Αλμερία
17/03 17:15 Βιγιαρεάλ - Βαλένθια
17/03 19:30 Ράγιο Βαγεκάνο - Μπέτις
17/03 22:00 Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα