Σε "ερυθρόλευκα" χέρια το Κύπελλο Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών. ΑΕΚ και Ολυμπιακός "μονομάχησαν" στον τελικό του Κυπέλλου στο Λουτράκι εκεί όπου οι "ερυθρόλευκες"... χαμογέλασαν και με επίδειξη δύναμης νίκησαν με 3-0 σετ τις "κιτρινόμαυρες" που όσο κι αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους που κατέκτησαν για 10η φορά στην ιστορία τους το βαρύτιμο τρόπαιο και έκαναν το καλύτερο... δώρο την μέρα που ο σύλλογος τους κλείνει 99 χρόνια ζωής.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqa0gsra8qx)

"Χαμογέλασε" ο Ολυμπιακός κατακτώντας το 1ο σετ με 25-20

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν από τα πρώτα λεπτά το ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες που πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (4-4) όμως ο Ολυμπιακός με ένα δικό του ξέσπασμα και σερί 3-0 πήρε προβάδισμα τριών πόντων (4-7).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqa2rglv155)
Προβάδισμα οποίο κατάφερε να διατηρήσει (6-9) αλλά και να διευρύνει (6-12) σ' ενα σημείο που οι "κιτρινόμαυρες" έδειχναν μπλοκαρισμένες τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqae6b9kxup)
Στη συνέχεια, η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και κατέβασε τη διαφορά στον έναν (11-12) ωστόσο οι "ερυθρόλευκες" πήραν ξανά τα ηνία και πέρασαν μπροστά με τρεις (11-14). Η "Ένωση" ανέβασε ξανά στροφές, ισοφάρισε (18-18) όμως ο Ολυμπιακός με καθοριστικές άμυνες και σωστές επιλογές στις επιθέσεις του, εκμεταλλεύτηκε το set ball (20-24) και κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqahbja0xy9)

Νικήτριες οι "ερυθρόλευκες" και στο δεύτερο άκρως ανταγωνιστικό σετ

Καλύτερα μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά και πήρε γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων (1-6) το οποίο και διατήρησε (3-8). Η ΑΕΚ όσο και αν προσπαθούσε να μειώσει (5-8) έβλεπε τις "ερυθρόλευκες" να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και του σκορ (5-10).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqale8hp94p)
Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι "κιτρινόμαυρες" πέρασαν στην... αντεπίθεση, μείωσαν σε 8-10 όμως βρέθηκαν να χάνουν ξανά με πέντε (9-14) και ο Ολυμπιακός με... σύμμαχο του την άμυνα κατάφερνε να έχει απόσταση ασφαλείας από την αντίπαλο του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqb0d9krl4x)
Στη συνέχεια, οι "κιτρινόμαυρες" δεν τα... παράτησαν και κατέβασαν τη διαφορά στον έναν (19-20) ενώ αν και ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23 σε κομβικό σημείο του παιχνιδιού. Η ομάδα του Πειραιά ευστόχησε στην επόμενη επίθεση και εκμεταλλεύτηκε το set ball (24-23) κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-23 με διαγώνιο χτύπημα της Κούμπουρα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqb3fzrmzcx)

Έβγαλε αντίδραση η ΑΕΚ, το... γύρισε ο Ολυμπιακός και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος

Για πρώτη φορά στον αγώνα η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα του παιχνιδιού (4-2) και είχε ξεκάθαρο στόχο να βγάλει αντίδραση και να ανατρέψει την εις βάρους της κατάσταση μην έχοντας περιθώρια για λάθη αφού ήταν με την... πλάτη στον τείχο με 2-0 σετ πίσω. Οι "κιτρινόμαυρες" όσο κυλούσαν τα λεπτά διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα το οποίο... εκτόξευσαν στους πέντε πόντους (11-6) για πρώτη φορά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqbe2ev025t)
Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (14-14) και πέρασε και μπροστά (14-15) φέρνοντας... τούμπα το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες προσέφεραν σπουδαίο θέαμα και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (19-19). Οι "ερυθρόλευκες" έκαναν ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 19-21 όμως η ΑΕΚ έφερε στα ίσα το ματς με δυο σωτήριους πόντους (21-21). Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (21-23), η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και μείωσε σε (22-24) όμως ο Ολυμπιακός τελείωσε τη δουλειά στο set ball με την Κούμπουρα και κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25 και κατ' επέκταση το 10ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqc88ty0b4h)
Τα σετ: 20-25, 23-25, 22-25 σε 83'

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czqbty3bu055)