Ο Άρης μπορούσε να ανανεώσει το ενδιαφέρον του πρώτου ημιτελικού στο Final 4 Κυπέλλου βόλεϊ Γυναικών που διεξάγεται στο Λουτράκι, όταν προηγήθηκε 22-18 της ΑΕΚ στο δεύτερο σετ. Ωστόσο, η "Ένωση", πιο ψύχραιμη και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπάλου της, με την Όλγα Στράντζαλη να τελειώνει επιθέσεις και τη Λαμπρινή Κωνσταντινίδου να έχει χέρι-αλφάδι από το σερβίς, έκανε σερί 5-1, το κατέκτησε και έπειτα έκανε περίπατο στο τρίτο σετ επί των παραδομένων Σαλονικιών.

Έτσι, με το 3-0 (23-25, 23-25, 15-25) πήρε την πρόκρισή της για τον τελικό της Κυριακής, 10 Μαρτίου, στις 20:15 με έναν εκ των Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, που επρόκειτο να αναμετρηθούν το βράδυ της Παρασκευής, 8 Μαρτίου, στο δεύτερο ημιτελικό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czohl9cwz2td)

Άρης-ΑΕΚ: Οι λεπτομέρειες έκριναν το παιχνίδι

Για να φτάσει στο τρίτο σετ η ΑΕΚ με εξασφαλισμένο ένα σημαντικό προβάδισμα, και σε πνευματικό και ψυχολογικό επίπεδο, έπρεπε να φροντίσει τις λεπτομέρειες στα τέλη των δύο πρώτων σετ.

Στο πρώτο, με το σκορ στο 19-20, η Μπλάνκο πήρε τον πόντο και η Ξανθοπούλου έκανε λάθος, προκειμένου η ΑΕΚ να προηγηθεί 22-19 και να φτάσει στο 25-23. Ο Άρης πλησίασε στο 24-23 με το δικό του 2-0, πριν η Τσάριτς "κλειδώσει" το σετ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czoi0k7nszwh)

Στο δεύτερο, οι "κίτρινες" του Στράντζαλη ήταν εν γένει ανώτερες, γι' αυτό κιόλας προηγήθηκαν με αυτήν τη διαφορά, το 22-18, που εν γένει προέκυψε μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, εξαιτίας και ενός 3-0 σερί που έφερε το ματς στο 20-16. Η ΑΕΚ δεν το παράτησε και στο καίριο σημείο μπόρεσε να είναι ανώτερη στην επίθεση και στα μπλοκ. Ο τελευταίος πόντος, μάλιστα, που ήρθε με το άγγιγμα της Νεσίμοβιτς στο φιλέ, κρίθηκε στο challenge του κόουτς του Άρη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-czoi1uzt6n21)

Το τρίτο σετ δεν επιδέχεται κριτικής μετά το 8-10, όταν η ΑΕΚ "έτρεξε" 5-0 σερί και πήγε στο 8-15, με το παιχνίδι να θεωρείται λήξαν, όπως και ήταν.

Η ΑΕΚ, εν τέλει, νίκησε δίκαια, επικρατώντας στους πόντους στην επίθεσή (32-41), τους άσους (4-9), αλλά και βγάζοντας περισσότερες άμυνες (45-53).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Λουτράκι παρουσιάστηκε η φανέλα της εθνικής ομάδας με το νούμερο 18, που φορούσε η Ρούξι Ντουμιτρέσκου, και πάνω της τοποθετήθηκε το τρόπαιο του Κυπελλούχου Ελλάδος, που θα μείνει εκεί ως την Κυριακή.