Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επέστρεψε ξανά στις νίκες και στα... χαμόγελα! Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έφυγε με τους τρεις από τα Κανάρια Νησιά "λυγίζοντας" με 2-0 την Λας Πάλμας για την 28η αγωνιστική της La Liga ενώ συνεχίζει το... κυνήγι της τετράδας μειώνοντας στο -2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης που βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Αθλέτικ πήρε το τρίποντο κόντρα στην Λας Πάλμας και... κυνηγά την τετράδα

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στα Κανάρια Νησιά η Αθλέτικ Μπιλμπάο που κέρδισε με 2-0 την Λας Πάλμας, σ ' ένα ματς χωρίς μεγάλες ευκαιρίες αλλά αποτελεσματικότητα από πλευράς φιλοξενούμενων. Ενδεικτικό είναι ότι οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία εύστοχη τελική σε 13 τελικές ενώ οι Βάσκοι μόλις δυο όμως έκαναν πράξη το ζητούμενο που δεν είναι άλλο από το να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Γκόρκα Γκουρουθέτα άνοιξε λογαριασμό στο ματς για τους φιλοξενούμενους στο 31ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Νίκο Γουίλιαμς ενώη Αθλέτικ με... δώρο του Κόκο στο 65ο λεπτό "σφράγισε" τη νίκη και στη συνέχεια δεν απειλήθηκε από τους γηπεδούχους που όσο και αν πίεσαν δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν... κινδύνους και να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, η Λας Πάλμας που βρίσκεται στην 9η θέση έμεινε μακριά από τη νίκη ενώ η ομάδα του Βαλβέρδε βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 53 βαθμούς και είναι στο -2 από την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης που έχει 55 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής της La Liga

Μπαρτσελόνα - Μαγιόρκα 1-0 (73' Γιαμάλ)
Βαλένθια - Χετάφε 1-0 (40' Ντούρο)
Κάντιθ - Ατλέτικο 2-0 (24', 64' Χουάνμι)
Γρανάδα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-3 (21' πέν., 45+3' Ουζούνι / 33' Σαντίκ, 80' Λε Νορμάν, 85' Σίλβα)
Ζιρόνα - Οσασούνα 2-0 (13' Πόρτου, 86' Σάβιο)
Αλαβές - Ράγιο Βαγεκάνο 0-0 (44' Γκοροσάμπελ)
Λας Πάλμας - Αθλέτικ 0-2 (31' Γκουρουθέτα, 65' αυτ. Κόκο)
10/03 19:30 Ρεάλ - Θέλτα
10/03 22:00 Μπέτις - Βιγιαρεάλ
11/03 22:00 Αλμερία - Σεβίλλη