Μετά τον "πικρό" της αποκλεισμό από το Κύπελλο Ισπανίας, η Ατλέτικο Μαδρίτης έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε ξανά στις νίκες στη La Liga, με τους Ανδαλουσιάνους να "λυγίζουν" με 2-1 την Μπέτις στο "Metropolitano" για την 27η αγωνιστική. Η ομάδα του Σιμεόνε που έχει εδραιωθεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ανέβηκε στους 55 βαθμούς ενώ βρίσκεται στο -2 από την τρίτη Μπαρτσελόνα που όμως έχει ματς λιγότερο. Από την άλλη, η Μπέτις που βρίσκεται στην έκτη θέση παρέμεινε στους 42 βαθμούς.

"Λύγισε" την Μπέτις και επέστρεψε στα θετικά η Ατλέτικο Μαδρίτης στην La Liga

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς ενώ προηγήθηκε στο 8ο χάρη σε αυτογκόλ του Πορτογάλου γκολκίπερ της Μπέτις, Ρουί Σίλβα ο οποίος ωστόσο απέκρουσε πέναλτι του Άλβαρο Μοράταστο 28ο και να γλιτώνει την ομάδα του από δεύτερο γκολ. Παρ' όλα αυτά, ο Ισπανός στράικερ "νίκησε" τον Σιλβα στο 44ο λεπτό παίρνοντας το... αίμα του πίσω ενώ έδωσε... αέρα δυο τερμάτων στους "ροχιμπλάνκος" που... έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπέτις πέρασε στην... αντεπίθεση, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πιο απειλητική ενώ ο Γουίλιαμ Καρβάλιο που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, κατάφερε να μειώσει στο 62ο λεπτό ωστόσο η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι τέλους και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Θέλτα - Αλμερία 1-0 (73' Μινγκέθα)
Σεβίλλη - Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-1 (11', 13' Εν-Νεσιρί, 66' Ράμος / 45+5' πέν. Σίλβα, 90+2' Μέντεθ)
Ράγιο Βαγιεκάνο - Κάδιθ 1-1 (78' Λεζέν / 90+1' Ερνάντεθ)
Χετάφε - Λας Πάλμας 3-3 (11' Μάτα, 14' Γκρίνγουντ, 45' Μακσίμοβιτς / 35' Σάντρο, 50' Καρδόνα, 57' Ελ Χανταντί)
Βαλένθια - Ρεάλ 2-2 (27' Ντούρο, 30' Γιαρεμτσούκ / 45+5', 76' Βινίσιους)
Βιγιαρεάλ - Γρανάδα 5-1 (7', 19', 66' Σέρλοτ, 32' Καπού, 47' Γκέντες / 90+1' Κορμπεάνου)
Ατλέτικο - Μπέτις 2-1 (8' αυτ. Σίλβα, 44' Μοράτα / 62' Καρβάλιο)
03/03 19:30 Μαγιόρκα - Ζιρόνα
03/03 22:00 Αθλέτικ - Μπαρτσελόνα
04/03 22:00 Οσασούνα - Αλαβές