Σημαντική νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς πανηγύρισε η Σεβίλλη κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ της οποίας επικράτησε με 3-2 για την 27η αγωνιστική της La Liga, με τους Ανδαλουσιανους να επιστρέφουν ξανά στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από δυο αγωνιστικές σε μια δύσκολη για αυτούς σεζούν. Ο Γουσέφ Εν-Νεσιρί "υπέγραψε" το τρίποντο με δυο προσωπικά του γκολ ενώ τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε και ο Σέρχιο Ράμος.

Με πρωταγωνιστή τον Εν-Νεσιρί υπέταξε τη Ρεάλ Σοσιεδάδ η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη ήταν μακριά από τις νίκες για δύο αγωνιστικές στη La Liga ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει ξανά στα θετικά αποτελέσματα νικώντας με 3-2 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ για την 27η αγωνιστική. Ο Γιουσέφ Εν-Νεσιρί άνοιξε λογαριασμό στο ματς στο 11ο λεπτό ενώ δύο λεπτά αργότερα... χτύπησε ξανά διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του που ήδη πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+5') με τον Αντρέ Σίλβα από το σημείο του πέναλτι που έκανε το 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι γηπεδούχοι ωστόσο πήραν... αέρα τριών τερμάτων στο 65ο λεπτό με τον Σέρχιο Ράμος ενώ οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν την κατοχή και ήταν απειλητικοί το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν εκ νέου σε 3-2 στις καθυστερήσεις (90+2') με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπράιθ Μέντεθ και να μείνουν μακριά από τη νίκη για ένατο ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Θέλτα - Αλμερία 1-0 (73' Μινγκέθα)
Σεβίλλη - Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-1 (11', 13' Εν-Νεσιρί, 66' Ράμος / 45+5' πέν. Σίλβα, 90+2' Μέντεθ)
02/03 17:15 Ράγιο Βαγιεκάνο - Κάδιθ
02/03 19:30 Χετάφε - Λας Πάλμας
02/03 22:00 Βαλένθια - Ρεάλ
03/03 15:00 Βιγιαρεάλ - Γρανάδα
03/03 17:15 Ατλέτικο - Μπέτις
03/03 19:30 Μαγιόρκα - Ζιρόνα
03/03 22:00 Αθλέτικ - Μπαρτσελόνα
04/03 22:00 Οσασούνα - Αλαβές