Υπόθεση δύο έχει γίνει τόσο η Volley League ανδρών όσο και εκείνη των γυναικών με τις ομάδες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού να μονομαχούν για την πρωτιά, εκεί που προς το παρόν βρίσκονται χέρια... ερυθρόλευκα. Νίκες των φαβορί είχε το Σάββατο στις πρώτες κατηγορίες του βόλεϊ με την ανδρική ομάδα της Καλαμάτας να δυσκολεύει το έργο των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος. Στο χάντμπολ η μάχη Ολυμπιακού και ΑΕΚ κορυφώνεται σε μια βδομάδα στο μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν εύκολα το Σάββατο (3/2) στο Κιλκίς.

Volley League Ανδρών: Καθάρισε στην Καλαμάτα ο Ολυμπιακός, περίπατο στην Κηφισιά ο Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στα σετ με τη γηπεδούχο Καλαμάτα να παίρνει το πρώτο με 25-23, στα επόμενα... ανασυντάχθηκε φτάνοντας εύκολα στο 2-1 και λίγο πιο... δύσκολα στο 3-1 καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν προβάδισμα +4 πόντων με 12-8 αλλά οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν και είδαν τον Ιντάλγκο να ηγείται στο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης με το σκορ στο 20-20. Επόμενη υποχρέωση των ερυθρόλευκων ο επαναληπτικός κόντρα στην Αρκάς για το CEV Cup.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvo41nn1myh)

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει στη δεύτερη θέση έχοντας μια νίκη λιγότερη από τους ερυθρόλευκους περνώντας όμως πολύ πιο εύκολα εν τέλει από την έδρα της Κηφισιάς. Μπορεί στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχοι να ζόρισαν τους "πράσινους" όμως στο τρίτο σετ η ομάδα του Ανδρεόπουλου "καθάρισε" άνετα με 13-25. Νίκη και για τον ΠΑΟΚ επί του Πήγασου στην Πολίχνη στο... τοπικό ντέρμπι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvph55zsdpl)

Τα αποτελέσματα (14η αγωνιστική):

Καλαμάτα – Ολυμπιακός 1-3 (25-23, 17-25, 13-25, 23-25)

Πήγασος Πολίχνης – ΠΑΟΚ 0-3 (23-25, 17-25, 21-25)

Κηφισιά – Παναθηναϊκός 0-3 (25-27, 22-25, 13-25)

*Στην παρένθεση οι αγώνες των ομάδων

Volley League Γυναικών: Άνετα Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, από κοντά και ο ΑΟ Θήρας

Η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού είχε αρκετά εύκολη αποστολή στα Ιλίσια κερδίζοντας τον Ηλυσιακό με 3-0 σετ ο οποίος δύσκολα θα γλιτώσει τα Play-Out. Μετά την ήττα στο ντέρμπι "αιωνίων" τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επέστρεψαν στις νίκες και μάλιστα με άκρως πειστικό τρόπο καθώς επικράτησαν με 3-0 της Θέτιδας. Ο ΑΟ Θήρας κέρδισε στο πέμπτο σετ την ομάδα του Απολλώνιου, γι' αυτό και βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από τις "πράσινες".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyvmtfwkvuz5)

Τα αποτελέσματα (16η αγωνιστική):

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Σ.Π. Θέτις 3-0 (25-22, 26-24, 25-18)

Α.Σ. Άρης – Α.Ε.Κ 1-3 (25-19, 16-25, 18-25, 20-25)

Α.Ο. Λαμίας 2013 - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 (20-25, 25-20, 17-25, 23-25)

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο. Μαρκοπούλου 3-0 (25-18, 25-21, 25-17)

Ο.Φ.Α. Απολλώνιος - Α.Ο. Θήρας 2-3 (25-15, 23-25, 12-25, 25-15, 13-15)

Ηλυσιακός Α.Ο. - Ολυμπιακός 0-3 (13-25, 22-25, 17-25)

Χάντμπολ Premier: Διεύρυνε το προβάδισμά του στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Στο χάντμπολ, μετά την ευρύτατη νίκη του στο Κιλκίς ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά του από την ΑΕΚ (υποδέχεται την Κυριακή 4/2 τον Διομήδη Άργους) και συνεχίζει αήττητος στην Handball Premier. Οι ερυθρόλευκοι συνήλθαν από τον αποκλεισμό από την "Ένωση" στο Κύπελλο και πλέον ετοιμάζονται για την μεταξύ τους μονομαχία σε μια βδομάδα που θα κρίνει την πρωτιά της κανονικής περιόδου.