Το Κάουνας αποδείχθηκε αφιλόξενο για την πρώτη ελληνική ομάδα που το επισκέφτηκε φέτος καθώς ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε και μάλιστα με διαφορά από την ομάδα του Τρινκιέρι. Αυτή η ήττα κάνει αναμφίβολα μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Αταμάν η οποία από το κυνήγι της δεύτερης θέσης στη βαθμολογία της Euroleague, πλέον... μπλέκει στη μάχη όχι μόνο του πλεονεκτήματος έδρας, αλλά και γενικότερα της απευθείας εισόδου στα Playoffs καθώς ο 7ος Ολυμπιακός είναι σε απόσταση μόλις μιας νίκης, μετά το διπλό στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν.

Η Μπαρτσελόνα πήρε νίκη-ανάσα μέσα στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, η Αναντολού Εφές πήρε νίκη-ελπίδα απέναντι στην Αρμάνι όμως τα αποτελέσματα της βραδιάς ήρθαν σε Ιταλία και "Πριγκιπάτο". Η Βίρτους Μπολόνια με ηγέτη τον Λούντμπεργκ κέρδισε στο τέλος την Παρτιζάν ενώ η Μονακό με ηγέτη τον Τζέιμς έκαμψε την αντίσταση της Φενέρμπαχτσε. Την ερχόμενη αγωνιστική το Βίρτους-Μονακό θα κρίνει πολλά με τους Μονεγάσκους να έχουν το ευνοϊκότερο πρόγραμμα των διεκδικητών της εξάδας στο φινάλε.

18. Βιλερμπάν 5-20

Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο 79-73: Με 30-7 στην τρίτη περίοδο μπήκε ξανά στο κόλπο των Play-In

Η Αρμάνι Μιλάνο βρίσκοντας μια... ασυνήθιστη εξαιρετική επιθετικά καλή περίοδο (19-28 στη δεύτερη) πήρε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε να έχει ψυχολογία για ένα σημαντικό διπλό. Αμ δε. Με τους Λάρκιν (19π. 4ρ. 6ασ.) και Πλάις (17π. 6ρ.) να ηγούνται και άπαντες να παίζουν εκπληκτική άμυνα, η Αναντολού Εφές βρήκε επιμέρους 30-7 (καλά διαβάσατε) και πήρε τη 10η φετινή της νίκη κρατώντας τις λιγοστές ελπίδες της για είσοδο στη δεκάδα, ολοζώντανες.

Efes-Milan | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Ερυθρός Αστέρας - Μπαρτσελόνα 76-85: Ο Μπριθουέλα τα έβαζε από παντού και οι "Μπλαουγκράνα" πήραν μεγάλη ανάσα

Με τον Γιαν Βέσελι (16π. 8ρ.) να συνεχίζει να ηγείται της Μπαρτσελόνα, τον Μπριθουέλα (20π. 6/7τρ.) να τα... βάζει από παντού στην κορυφαία φετινή του εμφάνιση και τον Λαπροβίτολα να... βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό, ο Ερυθρός Αστέρας του μοναχικού Νέντοβιτς (21π.) και του σκληρού Μπολομπόι (12π. 10ρ.) ηττήθηκε με 76-85, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά στην τελευταία περίοδο. Ο Γκριμάου είδε τον Ισπανό σουτέρ να γίνεται ο "άσσος στο μανίκι του" και ο παράγοντας που δεν υπολόγιζε ο Σφαιρόπουλος.

Zvezda-Barcelona | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μονακό - Φενέρμπαχτσε 76-69: Μάικ Τζέιμς λαμπρός την οδηγεί!

Η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια των 30' πρώτων λεπτών όμως ένα σερί 12-2 με 10 προσωπικούς πόντους του Μάικ Τζέιμς έβαλε τη Μονακό μπροστά στο σκορ, με τον Τζον Μπράουν να θωρακίζει το προβάδισμα όχι μόνο με την άμυνά του, αλλά και με την επίθεσή του. Οι λύσεις για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους στέρεψαν και η Μονακό γίνεται βάσει προγράμματος εκ των φαβορί για μια θέση στην τετράδα. Δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που πέρασε τους 4.000 πόντους ο Μάικ Τζέιμς που είναι έτοιμος να περάσει από φέτος τον Βασίλη Σπανούλη.

AS Monaco-Fenerbahce Beko Istanbul | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Βίρτους Μπολόνια - Παρτιζάν 88-84: Ο Λούντμπεργκ θέλει... απευθείας είσοδο στα Playoffs!

Μπορεί η τριάδα των Πάντερ, Νάναλι και Αβράμοβιτς να έκανε την Παρτιζάν να επιστρέψει από το -10 στα τέλη της τρίτης περιόδου και να παίρνει το μομέντουμ, όμως ο Ίφε Λούντμπεργκ πήρε τη σκυτάλη από τον Μάρκο Μπελινέλι και σχεδόν μόνος του, έριξε στο καναβάτσο τους Σέρβους που πλέον είναι "με την πλάτη στον τοίχο" ενόψει δεκάδας. Το τρίποντο του Δανού για το 82-81 και το άστοχο σουτ του Πάντερ έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στους Μπολονέζους με τον Αμπάς να βάζει το "κερασάκι στην τούρτα" για μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη της ομάδας του Μπάνκι.