Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου πήρε ο Παναθηναϊκός με την νίκη του 2-0 κόντρα στον Ατρόμητο στην ρεβάνς που έγινε στο Περιστέρι κι ενώ είχε ηττηθεί 2-1 στην πρώτη αναμέτρηση. Το γκολ του Μλαντένοβιτς ήταν αυτό που έφερε την... λύτρωση.

Αναφορικά με τις ενδεκάδες, ο Σάσα Ίλιτς είχε εκτός τους ενίοτε βασικούς Τζαβέλλα, Κούεν, Γιουμπιτάνα, Ιμερέκοφ, Κεσχρίντα, Αγκιμπού Καμαρά. Απουσίες που είχε σχεδόν και στην πρώτη αναμέτρηση για να παρατάξει σχεδόν την ίδια ενδεκάδα.

Για τον Παναθηναϊκό ο Φατίχ Τερίμ άφησε εκτός τον καταπονημένο Μαντσίνι και για λόγους τακτικής τον Αϊτόρ. Επίσης εκτός είναι και οι τραυματίες Μάγκνουσον, Πάλμερ Μπράουν, Σπόραρ, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ. Μάλιστα στον πάγκο έμεινε ο Γεντβάι και δίδυμο στα στόπερ ήταν οι Ακαϊντίν, Βίτορ Ούγκο, όπως και στην αναμέτρηση στην Λεωφόρο. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Γερεμέγεφ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Πέρεθ

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τον Ατρόμητο και τον Παναθηναϊκό να ήταν νευρικοί. Όσο κυλούσαν τα λεπτά οι "πράσινοι" έπαιρναν μέτρα στο ματς και οι γηπεδούχοι έμεναν πίσω από την μπάλα.

Ωστόσο ήταν ανούσια η υπεροχή που είχε ο Παναθηναϊκός, αφού έφτασε στην μεγάλη περιοχή κι εκεί οι επιθέσεις κόβονταν από τους αμυνόμενους.

Μέχρι το 35' όπου η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ρούμπεν Πέρεθ, που έκανε σουτ στην κίνηση για να σκοράρει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyt2yebt2tf5)
Στην συνέχεια είχαν ευκαιρίες και οι Μπακασέτας, Ακαϊντίν για να σημειώσουν κάποιο γκολ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyt32zrm0jo9)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyt37jsn576x)

Εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο έκανε ο Παναθηναϊκός

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να είχε 7 τελικές, αλλά μία στην εστία και 71% κατοχή μπάλας, ενώ ο Ατρόμητος είχε μόλις μία τελική, που δεν βρήκε εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με το "τριφύλλι" να είχε την υπεροχή. Μάλιστα στο 57' ο Μπακασέτας έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει. Μοναδική ευκαιρία για να βρει δίχτυα έχασε και ο Τσέριν στο 59' που βρέθηκε απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά δεν εκανε καλό τελείωμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyt3rm274gkp)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyt3uk2yandl)

Τρία λεπτά μετά ο Γερεμέγεφ έβαλε ένα πολύ ωραίο γκολ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyt467yneu49)

Η αγωνία μεγάλωνε και το ματς έδειχνε να πηγαίνει στην παράταση αλλά ήρθε το γκολ του Μλαντένοβιτς στο 90'+5 για να δώσει την μεγάλη πρόκριση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cyt4m3i24yu9)

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κιβρακίδης (86' Πομώνης), Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε (90' Φριντζόνσον), Γκονζάλεθ (86' Έρλιγκμαρκ), Βαλένσια, Βρακάς (67' Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Ακαϊντίν, Ούγκο - Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας (90'+8 Βιλένα), Παλάσιος (90'+6 Γεντβάι), Μπερνάρντ, Γερεμέγεφ (90' Τζούρισιτς).