Σπουδαία παιχνίδια είχε το μενού του NBA, με τις 40άρες των παικτών και την εντυπωσιακή ανατροπή των Κλίπερς να ξεχωρίζουν.

Με 22-0 στο φινάλε έκαναν την ανατροπή οι Κλίπερς στο NBA

Απίστευτη ανατροπή των Κλίπερς κόντρα στους Μπρούκλιν Νετς στο Λος Άντζελες. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 11 πόντους (103-114) 5:30 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Κάπου εκεί όμως όλα άλλαξαν, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα απίστευτο 22-0 μέχρι το τέλος του αγώνα και να επικρατούν με 125-114. Ηγέτης στα τελευταία λεπτά ήταν ο Καουάι Λέοναρντ που πέτυχε τους 14 από τους 21 πόντους του στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα. Κορυφαίος από τους Νετς που... αυτοκτόνησαν στο φινάλε ήταν ο Μίκαλ Μπρίτζες με 26 πόντους.

Απίστευτη 40άρα του Ντουράντ και νίκη για τους Σανς

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κέβιν Ντουράντ στη δύσκολη νίκη των Φοίνιξ Σανς επί των Ιντιάνα Πέισερς με 117-110. Ο «KD» έβαλε 40άρα χωρίς(!) να σουτάρει ούτε μία ελεύθερη βολή, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Είχε μάλιστα άξιους συμπαραστάτες επιθετικά, με τους Ντέβιν Μπούκερ και Μπράντλεϊ Μπιλ να προσθέτουν από 26 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους -που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον- ξεχώρισε ο Μπάντι Χιλντ με 18 πόντους.

Συνέχισαν με νίκη οι Νάγκετς με 40άρα Γιόκιτς

Δεύτερο σερί σημαντικό «διπλό» πέτυχαν οι Ντένβερ Νάγκετς στην έδρα των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς με 104-113. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 9 ήττες στα τελευταία 10 παιχνίδια και βρίσκονται στην προτελευταία θέση της Ανατολής. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή στη Δύση, με τον Νίκολα Γιόκιτς να αγγίζει το triple double με 42 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από τους «μάγους» ο Τάιους Τζόουνς «πάλεψε» με 15 πόντους και 13 ασίστ.

Κέρδισαν τον... Σενγκούν οι Σέλτικς

Επιστροφή στις νίκες για τους Μπόστον Σέλτικς στην έδρα των Χιούστον Ρόκετς με 107-116. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον «μάεστρο» τους φέτος Φρεντ Βανφλίτ, είχαν τον Αλπερέν Σενγκούν σε απίστευτο βράδυ. Ο Τούρκος σέντερ πέτυχε triple double με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενους είδαν τον Πορζίνγκις να πετυχαίνει 32 πόντους, με τον Τζέιλεν Μπράουν από την πλευρά του να πετυχαίνει triple double με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.