Μία τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάκης Μίτας στον τελικό του σκιτ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το οποίο είναι και το πρώτο της Ελλάδας στην ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων του αθλήματος. Την ίδια ώρα, η Εθνική μας κατέκτησε τη 2η θέση και το αργυρό στο ομαδικό.

Ο Μάκης Μίτας είναι παγκόσμιος πρωταθλητής σκιτ, αφού κέρδισε με 56 εύστοχες βολές τους παγκόσμιους πρωταθλητές 2022 και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία της διοργάνωσης, γράφοντας ιστορία.

Ο Ελληνας αθλητής που ήδη έχει εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού έγραψε ιστορία κι έγινε ο πρώτος Ελληνας αθλητής που κατακτά χρυσό μετάλλιο στο σκιτ.

Στην δεύτερη θέση ήρθε ο Φινλανδός Καλιόνεν (με 55 βολές) και στην τρίτη ο Αιγύπτιος Μεχελμπά με 46 εύστοχες βολές.

Αργυρό για την Εθνική

Παράλληλα, σπουδαία διάκριση σημείωσε κι η Εθνική μας, με τους Νίκο Μαυρομμάτη, Μάκη Μίτα και Μπάμπη Χαλκιαδάκη, στο ομαδικό σκιτ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Μπακού, η οποία συγκεντρώνοντας 366 βαθμούς κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό.

Το χρυσό μετάλλιο κατέλαβαν οι ΗΠΑ με 369 βαθμούς, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η Ιταλία με 365 βαθμούς.