Κράτησε την αγωνία μέχρι τέλους, αλλά στο ύστατο σφύριγμα του διαιτητή στο «Γ. Καραϊσκάκης» άρχισαν οι πανηγυρισμοί. Παρά το καρδιοχτύπι και τα δύο χαμένα πέναλτι, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-1 την Αντερλεχτ και πήρε το «εισιτήριο» για τους 16 του Champions League.

Στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, ο Χαβιέ Σαβιόλα ήταν το πρόσωπο του αγώνα για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες έως το 33' όταν ο Σαβιόλα άνοιξε το σκορ. Το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 39' ισοφάρισε για την Αντερλεχτ ο Κλιέσταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός... κατάφερε να πετάξει δύο ευκαιρίες, με τους παίκτες του να αστοχούν σε ισάριθμα πέναλτι, κάτι που τελικά όμως δεν πλήρωσαν οι Πειραιώτες. Αρχικά ο Προτό σταμάτησε τον Σαβιόλα στο 48', όταν η Αντερλεχτ έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Κουγιατέ. Λίγο αργότερα όμως ο Σαβιόλα διόρθωσε το λάθος του, καθώς έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό στο 58'.

Η... κατάρα των πέναλτι ξαναχτύπησε στο 71' για τον Ολυμπιακό, όταν αστόχησε σε εκτέλεση ο Βάις. Η τρίτη φορά που ο διαιτητής έδειξε την εσχάτη των ποινών ήταν και η... φαρμακερή για τους Βέλγους. Στις καθυστερήσεις ο Ντομίνγκεζ ευστόχησε σε πέναλτι, με τον Προτό να μην είναι κάτω από τα δοκάρια, αφού ο ίδιος υπέπεσε στην παράβαση και ήταν ο τρίτος παίκτης της Αντερλεχτ που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφού λίγα λεπτά νωρίτερα είχε αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο για τον ίδιο λόγο και ο Ενσκαλά.

Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν για τέταρτη φορά στην ιστορία τους την πρόκριση για τους 16 του Champions League.

Μπενφίκα - Παρί Σεν-Ζερμέν 2-1

Σκόρερ: 45' πέν. Λίμα, 58' Γκαϊτάν / 37' Καβάνι