Νικηφόρα ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Volleyleague ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν μέσα στην Κυψέλη του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ για την 2η αγωνιστική. Έτσι έστω και δύσκολα οι πρωταθλητές έκαναν το πρώτο βήμα για την διατήρηση του τίτλου τους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Στιβαχτή, Ράουβερντινκ, Πετρέα, Φράγκο, Μπέμε, Σμιτ και λίμπερο τον Στεφάνου και δεν μπήκε καλά στο ματς. οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 4-4, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν μικρή διαφορά χάρη σε άσσο του Ανδρεόπουλου (8-5). Ο Θρύλος ανέβασε ρυθμό πέρασε μπροστά στο σκορ στο σετ με 10-9 χάρη σε φιλέ του Ανδρεόπουλου αλλά η ομάδα του Μουνιόθ δεν μπορούσε να βρει αντίδοντο στις επιθέσεις του Ράπτη. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν μπροστά με τέσσερις (11-15) ωστόσο ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-21 μετά από άουτ καρφί του Φράγκου. Τελικά ο Ολυμπιακός υπερτέρησε στα δύσκολα σημεία και πήρε το σετ με 25-27 για να κάνει το 1-0.
Το δεύτερο σετ ήταν μαγική εικόνα με το πρώτο. Ο Θρύλος δεν μπήκε καθόλου καλά, είχε προβλήματα στην υποδοχή και το μπλοκ και βρέθηκε να είναι πίσω με πέντε (16-11) και δεν μπόρεσε να μειώσει με αποτέλεσμα να χάσει το δεύτερο σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ με τους Πετρέα και Σμιτ να κάνουν δουλειά κυρίως από τη θέση του σερβίς ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτησή του με 25-19.
Ωστόσο στο τέταρτο υπήρξε και πάλι μια χαλάρωση με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να το κατακτήσει με 25-21. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-5, τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 12-11. Ο Θρύλος πήρε ξανά το προβάδισμα με 12-13 για να κατακτήσει το σετ και το ματς με άσσο του Τερβαπόρτι με 13-15.

Αυτή μάλιστα ήταν η ενδέκατη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού σε βάρος του Παναθηναϊκού, η 38η σε όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη.

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν ο Γκάβιν Σμιτ παίρνοντας 22 πόντους με 20/34 επιθέσεις με 1 μπλοκ και 1 άσσο.

Τα σετ: 25-27, 25-18, 18-25, 25-21, 13-15