Πρωταθλητής Ελλάδος στην πυγμαχία αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός. Ο σύλλογος του Πειραιά κατέκτησε το πρωτάθλημα που διεξήχθη προ ημερών στο «Π. Σαλπέας» και έδειξε πως επέστρεψε δυναμικά στο άθλημα.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 64 κ. με τον Αλέξανδρο Τσανικίδη, στα 69 κ. με τον Πουλίκο Τσαγκράκο, στα 75 κ. με τον Παύλο Τσαγκράκο και στα 91 κ. με τον Παναγιώτη Κυρίμη. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο τελευταίος κέρδισε στον τελικό τον αθλητή του Παναθηναϊκού Σπύρο Κλαδούχα.

Στις γυναίκες, ο Ολυμπιακός πήρε ένα χρυσό μετάλλιο (Ασλανίδη), ένα ασημένιο (Βέμου) και ένα χάλκινο (Χόνδρου), ενώ πολυνίκης αναδείχθηκε ο Αρης. Προπονητής του πρωταθλητή Ολυμπιακού είναι ο Βαγγέλης Λειβάδης.

Το πρωτάθλημα διοργάνωσε στον Πειραιά με μεγάλη επιτυχία η Ελληνική Ομοσπονδία Πυγμαχίας και ο ΟΣΦΠ, με τον δήμαρχο Πειραιά, Γιάννη Μώραλη, να δίνει το «παρών» στους αγώνες.