Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν δια περιπάτου με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο ΔΑΚ Γλυφάδας και την Κυριακή στις 18:00 θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του 7ου διαδοχικού Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Πανναξιακό. Ο Θρύλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε για μια ακόμα φορά τις «πράσινες» (3η για φέτος) και παράλληλα διεύρυνε στο 29-0 το σερί των διαδοχικών νικών κόντρα στον Παναθηναϊκό σε επίπεδο Ερασιτέχνη!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός με ένα σερί 4-0 μετέτρεψε το 2-1 σε 2-5 και παρότι μείωσε ο Παναθηναϊκός σε 4-5 διεύρυνε ξανά το προβάδισμα πηγαίνοντας με +4 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8) με της Λαμπρούση και Χίπε να οδηγούν στην επίθεση. Η Ναντζέγια Μαλασάι έσπασε το «πράσινο» μπλοκ» και αύξησε την διαφορά υπέρ του Θρύλου διαμορφώνοντας το 5-10 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά, 9-11 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα καθώς διεύρυνε εκ νέου τη διαφορά με ένα σερί 6-0 φτάνοντας στο +7 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (9-16). Με νέο πρώτο χρόνο της Τζίνας Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» αύξησαν και άλλο το προβάδισμα τους για το 11-19 που επιβεβαίωνε την κυριαρχία τους στο σημείο εκείνο. Η Λαζάρεβιτς διαμόρφωσε το 12-20 για τον Ολυμπιακό που είχε «αγκαλιάσει» το πρώτο σετ καθώς έφτασε και σε διψήφια διαφορά (13-23) για να το κατακτήσει εύκολα με άσσο της Λαμπρούση (14-25)

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο χαλαρά και έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 6-1 και με 10-6, αλλά στη συνέχεια με ένα σερί ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ σε 10-10. Στο 12-10 των «πράσινων» απάντησε ξανά ο Ολυμπιακός που ισοφάρισε με την Χίπε (12-12) ενώ πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο δεύτερο σετ στο 13-14 μετά από άστοχη επίθεση του Παναθηναϊκού. Στο σημείο εκείνο οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ το 17-17 το οποίο μετατράπηκε σε 21-17 εις βάρος του Ολυμπιακού ο οποίος μείωσε με μπλοκ άουτ της Χίπε (22-10) και πόντο της Μαλασάϊ σε 22-20. Μετά από λάθος επίθεση του Παναθηναϊκό οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στον πόντο, 22-21 αρχικά και 23-22 στη συνέχεια και με μπλοκ της Γιώτα ισοφάρισαν σε 23-23! Ακολούθησε το 24-23 στο οποίο «απάντησε» η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Η Κατερίνα Γιώτα με άσσο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά από ώρα (24-25) και η Χίπε ολοκλήρωσε την σπουδαία ανατροπή πετυχαίνοντας το 24-26 σε κόντρα επίθεση!

Στο 3ο σετ οι «ερυθρόλευκες» πήραν το πρώτο προβάδισμα με την Τζίνα Λαμπρούση (3-4) και ξέφυγαν με +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8) μετά από μπλοκ της Μαλασάϊ. Η Σάσκια Χίπε έγραψε το 6-10 για τον Θρύλο που έδειχνε ότι έλεγχε απόλυτα το σετ και η Κατερίνα Γιώτα αύξησε τη διαφορά σημειώνοντας το 6-11! Ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει πλήρως το παιχνίδι του και είχε μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο τον αγώνα τρέχοντας ένα εξωπραγματικό 10-0, μετατρέποντας το 6-9 σε 6-20! Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Θρύλο να φτάνει άνετα στο τελικό 12-25.

Tα σετ: 14-25, 24-26, 12-25