Ο Κολοσσός υποχρέωσε στην 3η ήττα της την ΑΕΚ σε 12 αγωνιστικές, επικρατώντας 86-73, στο Βενετόκλειο της Ρόδου. Με πρώτο σκόρερ τον Ρέλεφορντ (19π.) και τους Βασιλόπουλο (11π., 12ρ.), Ρέντιτς (13π., 11ρ.) να σημειώνουν νταμπλ νταμπλ, οι Ροδίτες πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη νίκη αποχαιρετώντας το 2016 με ρεκόρ 7 νίκες - 5 ήττες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Εκπληκτικός και ο Σαλούστρος για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε ό,τι μπορούσε στο β΄ μέρος για να αποτρέψει ένα αρνητικό αποτέλεσμα λίγες ημέρες πριν την αλλαγή του χρόνου, αλλά οι 16 πόντοι του δεν αποδείχτηκαν αρκετοί. Ο Μιλόσεβιτς είχε 15 πόντους και ο Ούκιτς 12 για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς. Τα 42 ριμπάουντ του Κολοσσού έναντι των 27 της ΑΕΚ αποτελούν τον στατιστικό τομέα που έκανε τη διαφορά, έστω κι αν οι γηπεδούχοι είχαν 11 λάθη και η ΑΕΚ μόλις.... 2!

Χωρίς τον Νίκολα Ιβάνοβιτς αγωνίστηκε η ΑΕΚ. Ο διεθνής Μαυροβούνιος γκαρντ υπέστη συνδεσμική κάκωση στο δεξιό αντίχειρα στη χθεσινή (25/12) προπόνηση, δοκίμασε πριν από την έναρξη του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Δημήτρη Μωραϊτη στη δωδεκάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 40-38, 60-54, 86-73

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 5-0 και 11-7 εκμεταλευόμενος την αστοχία της ΑΕΚ έξω από τα 6.75 (0/5 τρίποντα). Ουάτσον και Ρέλεφορντ σημείωσαν από 4 πόντους σε αυτή την πρώτη περίοδο, ενώ 5 ριμπάουντ μάζεψε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Στον αντίποδα, ο Ράνταλ Φάλκερ έκανε εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ (4) για την ΑΕΚ, ενώ ο Μαυροειδής είχε 5 πόντους. Λαρεντζάκης, Ουίλιαμς και Ούκιτς διατήρησαν την ΑΕΚ στο -3, 16-13, με προσωπικές ενέργειες, στα τέλη της 1η περιόδου. Η Ένωση μείωσε στον πόντο, 16-15 και εν συνεχεία 32-31 με επιμέρους σκορ 3-8 από το 29-23, με τρίποντα από Ουίλιαμς, Ούκιτς και δύο βολές του Μιλόσεβιτς, όμως δεν κατάφερε να προσπεράσει. Ρέντιτς (6π. και 5ρ. στο πρώτο 20αλεπτο όσους είχε και ο Γεωργαλής) και Ρέλεφεροντ (10π. στο ημίχρονο) με ευστοχία από τη γραμμή του φάουλ απομάκρυναν και πάλι τους Ροδίτες, 39-33, για το +6, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Κολοσσό στο +2, 40-38, καθώς ο Ουίλιαμς συνέχισε να επωμίζεται το βάρος στην επίθεση φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους.

Ούκιτς και Σάκοτα ισοφάρισαν σε 42-42 και 44-44 αντίστοιχα για την Ένωση, όμως ο Κολοσσός έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα και στην 3η περίοδο. Βασιλόπουλος και Σαλούστρος ευστόχησαν από τα 6.75 για το 57-49 και 60-51 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα που έκανε αισθητή την παρουσία του στο 3ο δεκάλεπτο απάντησε με τρίποντο για το 60-54, σκορ στο 30ό λεπτό. Αν και η Ενωση έδειξε σημάδια ανάκαμψης πλησιάζοντας, 60-57, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος το πήρε... προσωπικά και με ριμπάουντ, βολές, ενέργεια στο παρκέ έδωσε ώθηση στους συμπαίκτες του για μία μεγάλη νίκη. Με 5 διαδοχικούς πόντους, ο Ρέλεφορντ έδωσε διψήφια τιμή στη διαφορά για τους Ροδίτες (+11), 70-59, με 6:54'' εναπομείναντα χρόνο για τη λήξη. Ο Αχόνεν με λέι απ εκτόξευσε τη διαφορά και στο +13 (72-59). Η Ένωση είδε τους Ούκιτς και Μιλόσεβιτς να απαντούν, 72-62, αλλά το κάρφωμα του Ρέντιτς αμέσως μετά σήκωσε όρθιους τους φιλάθλους του Κολοσσού στις κερκίδες. Απέμεναν 4 λεπτά, αλλά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν αρκετά για μία κιτρινόμαυρη ανατροπή: Στο επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ μείωσε στο -7, 76-69, με πόντους από τον Ντίξον, αλλά Ρέλεφορντ, Χολ και Σαλούστρος... βροντοφώναξαν... όχι, 84-69, 1.16'' πριν το φινάλε. Ο Χολ «έγραψε» το 86-70 και το τρίποντο του Μιλόσεβιτς, 86-73... ήταν απλά της τιμής...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ανδρικόπουλος, Διαμαντής

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντιτς 13, Τσούκου 2, Ρέλεφορντ 19 (2), Βασιλόπουλος 11 (1), Χολ 11, Λιάπης 3 (1), Γεωργαλής 6 (2), Σαλούστρος 12 (1), Αχονεν 5 (1), Ουάτσον 4

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), Μιλόσεβιτς 15 (1), Ντίξον 8, Φάλκερ 6, Ουίλιαμς 10 (1), Σάκοτα 16 (1), Λαρεντζάκης 1, Μωραϊτης, Μαυροειδής 5, Σκουλίδας