’νετο απόγευμα πέρασε στο «Ιπουρούα» η Ατλέτικο. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε φρόντισε από νωρίς για τη νίκη και έφτασε άνετα στο 3-1 απέναντι στην Εϊμπάρ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Primera Division.

Ο αποκλεισμός στο Κύπελλο από την Μπαρτσελόνα, έδειξε πως ανήκει στο παρελθόν για τους «ροχιμπλάνκος» που δεν επηρεάστηκαν καθόλου και καθάρισαν εύκολα το παιχνίδι. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Η Ατλέττικο ανέβασε με το… καλησπέρα στροφές και στη συνέχεια ο Μάντζουκιτς ανέλαβε δράση. Με δύο γκολ του Κροάτη στο 23ο και στο 25ο λεπτό, οι παίκτες του Σιμεόνε «κλείδωσαν» τη νίκη και από εκεί και πέρα έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Η Εϊμπάρ πάλεψε όσο μπορούσε και ο Πιοβακάρι στο φινάλε κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής (89’).