Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς πήραν μια... ιντριγκαδόρικη απόφαση αποφασίζοντας να χάσουν από την Σάρλοτ για να παίξουν με τους Ορλάντο Μάτζικ και όχι με τον νικητή του Σίξερς - Χιτ στον πρώτο γύρο των Playoffs (αλλά να πέσουν στη Βοστώνη στον δεύτερο) και έστειλαν τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον... κακό δαίμονα που λέγεται Ιντιάνα Πέισερς! Η παρέα του Χαλιμπέρτον έκλεισε εντυπωσιακά τη σεζόν βάζοντας 157 πόντους στην Ατλάντα και θα είναι εκείνη η αντίπαλος των Μπακς που υπολόγιζαν δίχως τις ορέξεις των Καβς.

Ζευγάρωμα με τους Μάτζικ υπολόγιζαν τα "ελάφια" του Ντοκ Ρίβερς όμως η επιτηδευμένη ήττα των Καβς από τους Χόρνετς και η δύσκολη νίκη των Νιου Γιορκ Νικς του φοβερού Μπράνσον στην παράταση επί των Σικάγο Μπουλς (μοιραίος Ντε Ρόζαν έχασε σουτ νίκης), οδήγησαν την παρέα του "Greek Freak" στην τρίτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0k42t5ucwch)

Το μοναδικό θετικό σημείο του ζευγαρώματος με την Ιντιάνα για το Μιλγουόκι είναι το ρεκόρ καριέρας του Γιάννη με τους 64 πόντους που επιτεύχθη στο μεταξύ τους παιχνίδι. Κι αυτό γιατί οι Μπακς μετρούν μόλις μία νίκη τη φετινή σεζόν σε πέντε αναμετρήσεις απέναντι στους Πέισερς. Μένει να φανεί αν η "κακοδαιμονία θα σπάσει" στα Playoffs.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0k23s0pm481)

• Καβαλίερς - Μάτζικ

NBA: Η ιντριγκαδόρικη απόφαση των Καβαλίερς, το all-star game στην Ιντιάνα και ότι συνέβη στα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής της Ανατολής

Ορλάντο Μάτζικ – Μιλγουόκι Μπακς 113-88

Ήττα με... κάτω τα χέρια υπέστησαν οι Μιλγουόκι Μπακς στην έδρα των Ορλάντο Μάτζικ με 113-88. Τα “Ελάφια” που αγωνίστηκαν σε ακόμη ένα παιχνίδι χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν ανταγωνιστικά μόνο στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 47-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι ο απόλυτος πρωταγωνιστής τους φέτος, Πάολο Μπανκέρο, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με double double, έχοντας 26 πόντους, 11 ριμπάουντ αλλά και 7 ασίστ. Από την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, “πάλεψε” ο Μπόμπι Πόρτις με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να τελειώνει την αναμέτρηση με 16 πόντους, έχοντας όμως 2/14 σουτ εντός παιδιάς.

Milwaukee Bucks vs Orlando Magic Full Game Highlights | Apr 14 | 2024 NBA Season

Κλίβελαντ Κάβαλιερς - Σάρλοτ Χόρνετς 110-120

'Ενα απίστευτο περιστατικό συνέβη στο Κλίβελαντ με τους γηπεδούχους Καβαλίερς να παθαίνουν "κάζο" από τους τελευταίους Σάρλοτ Χόρνετς που επέστρεψαν από το -13 στη τελευταία περίοδο, κερδίζοντας το παιχνίδι με 110-120.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νικ Σμιθ με 24 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους που άκουσαν αποδοκιμασίες στο φινάλε του αγώνα, triple double πέτυχε ο Μαξ Στρους με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ που τερμάτισαν τελικά στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος για να... αποφύγουν τους Φιλαδέλφεια 76ερς ή τους Μαϊάμι Χιτ στα προημιτελικά.

Cleveland Cavaliers vs Charlotte Hornets Full Game Highlights | Apr 14 | 2024 NBA Season

Νιου Γιορκ Νικς – Σικάγο Μπουλς 120-119 (109-109 κ.δ.)

Το καλύτερο παιχνίδι μακράν του δεύτερου στην Ανατολή ήταν εκείνο ανάμεσα στους Νιου Γιορκ Νικς και τους Σικάγο Μπουλς, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 120-119 στην παράταση και πήραν την τελευταία στιγμή τη δεύτερη θέση στην περιφέρεια τους. Άκρως ανταγωνιστικοί ήταν οι “Ταύροι”, παρά το γεγονός πως ήταν αδιάφοροι έχοντας εξασφαλίσει την 9η θέση και την εισοδό τους στα play in εδώ και λίγες αγωνιστικές.

Από τους γηπεδούχους, εξαιρετικό παιχνίδι και μία ακόμη 40άρα πέτυχε ο Τζέιλεν Μπράνσον οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη μεγάλη νίκη. Άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Ντόντε Ντε Βιντσέντσο με 25 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Νίκολα Βούτσεβιτς που πέτυχε double double με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ.

New York Knicks vs Chicago Bulls Full Game Highlights | Apr 14 | 2024 NBA Season

Ιντιάνα Πέισερς - Ατλάντα Χοκς 157-115

Σ' ένα παιχνίδι που οι άμυνες πήγαν... περίπατο οι Ιντιάνα Πέισερς πήραν μία μεγάλη νίκη με 157-115 κόντρα στους Ατλάντα Χοκς και κατέκτησαν την 6η θέση στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι επιβεβαιώσαν απόλυτα τον τίτλο της καλύτερης ομάδας επιθετικά στο NBΑ, έχοντας πετύχει 86 πόντους στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάιλς Τέρνερ με 31 πόντους και 12 ριμπάουντ εκμεταλλευόμενος σε απόλυτο βαθμό την απουσία του Κλιντ Καπελά από τη ρακέτα των “Γερακιών”. Double double πέτυχε και ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την καλύτερη regular season της καριέρας του. Από τους φιλοξενούμενους, 32 πόντους πέτυχε ο Ντεζούντε Μάρεϊ, με τον Τρέι Γιανγκ να ολοκλήρωνει την αναμέτρηση με 12 πόντους και 12 ασίστ.

Μπόστον Σέλτικς - Γουάσινγκτον Γουίζαρντς 132-122

Ένα... διαφορετικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Βοστώνη με τους πρωτοπόρους σε όλο το NBA, Μπόστον Σέλτικς, να παίζουν με τα "τρίτα" και να κερδίζουν τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς με 132-122 ολοκληρώνοντας την πορεία τους στο πρωτάθλημα στη διόλου ικανοποιητική 14η θέση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Πέιτον Πρίτσαρντ που άρπαξε την ευκαιρία από τα... μαλλιά, δείχνοντας πως έχει επάξια θέση στο ρόστερ των “Κελτών” τελειώνοντας το παιχνίδι με 38 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ, “αγγίζοντας” το triple double.

Φιλαδέλφεια Σίξερς - Μπρούκλιν Νετς 107-86

Την νίκη και την 7η θέση στην κανονική διάρκεια πανηγύρισαν οι Φιλαδέλφεια 76ερς επικρατώντας των Μπρούκλιν Νετς με 107-86, έχοντας ως κορυφαίο τον Ταϊρίς Μάξεϊ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί πως στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Τζοέλ Εμπιντ που ξεκουράστηκε ενόψει των play – in αναμετρήσεων.

Από τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο Καμ Τόμας με 18 πόντους, με τους Νετς να βρίσκονται σε αναζήτηση προπονητή με τον πρώην κόουτς των Μιλγουόκι Μπακς, Μάικ Μπούντελχολζερ, να είναι ο επικρατέστερος για να αναλάβει.

Μαϊάμι Χιτ – Τορόντο Ράπτορς 118-103

Την 8η θέση κατέλαβαν οι Μαϊάμι Χιτ και έχουν τη “διπλή ευκαιρία” για είσοδο στα playoff του NBA, επικρατώντας με 118-103 των Τορόντο Ράπτορς. Ο Τζίμι Μπάτλερ που... αφιονίζεται στο τελευταίο κομμάτι του πρωταθλήματος αγωνίστηκε μόλις 24 λεπτά κάνοντας μεστή εμφάνιση με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ με 18 πόντους.