Το Περιστέρι υποτάχθηκε στις ορέξεις της κατόχου του περσινού Basketball Champions League, Βόννη, γνωρίζοντας την ήττα με 89-78, κάτι που οφείλεται εν πολλοίς στην κάκιστη αμυντική εικόνα των παικτών του Σπανούλη, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο πρώτο ημίχρονο η επίθεση κράτησε τους "πρίγκιπες" εντός παιχνιδιού, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός χάθηκε και έτσι οι Γερμανοί βρήκαν διψήφιες διαφορές τις οποίες κατάφεραν να διαχειριστούν μέχρι το φινάλε. Εκτός παιχνιδιού ο Ράγκλαντ, προσπάθησαν Μήτρου-Λονγκ, Λοβ και Ντάνγκουμπιτς.

Ο Μήτρου Λονγκ έδωσε επιθετικό ρυθμό στο Περιστέρι αλλά η άμυνα δεν είχε διάρκεια

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν ξεκίνησαν ιδιαίτερα καλά καθώς αναλώθηκαν σε πολλές "iso" καταστάσεις ενώ αντίθετα η Βόννη κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και έφτανε ευκολότερα στο καλάθι. Ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ όμως με 8 πόντους και μία ασίστ (για τρίποντο του Ράγκλαντ) άλλαξε το μομέντουμ υπέρ των φιλοξενούμενων των οποίων το σερί έφτασε μέχρι και το 17-6.

Τα γρήγορα ομαδικά φάουλ έκαναν εν τέλει ζημιά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές ανάσες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Παρ' όλα αυτά το Περιστέρι μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα +2 πόντων  χάρη στα 6/9 τρίποντα του με Γουίλιαμς και Ντάνγκουμπιτς να δίνουν σημαντικές λύσεις.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0aod52pp5ft) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0aojaewcnu9)

Το Περιστέρι έδωσε δικαιώματα στη Βόννη αλλά βελτίωσε την άμυνά του και επέστρεψε

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου η Βόννη αμύνθηκε καλύτερα με τους "πρίγκιπες" να βρίσκουν σκορ μόνο από προσωπικές ενέργειες του Λοβ. Και πάλι τα φάουλ συμπληρώθηκαν αρκετά νωρίς (4 ομαδικά σε μόλις 2:35'), κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους Γερμανούς να απαντήσουν με δικό τους σερί 15-4 (37-30).

Η επιστροφή του Μήτρου-Λονγκ στη θέση του αρνητικού Τζο Ράγκλαντ οδήγησε σε νέο σερί της ομάδας του Περιστερίου με την άμυνα να βελτιώνεται αισθητά και να είναι ο μεγαλύτερος λόγος για τον οποίο η ομάδα του Σπανούλη ανέκτησε το προβάδισμα, έστω για δευτερόλεπτα μέχρι οι Γερμανοί να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με buzzer-beater.

Εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο με κάκιστη άμυνα για το Περιστέρι

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για το Περιστέρι καθώς πέραν του ότι η επίθεση μπλόκαρε αφού οι Γερμανοί είχαν περιορίσει τον Ράγκλαντ τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά κλείνοντας τον δρόμο των ψηλών στο καλάθι, η άμυνα δεχόταν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Χαμένα ριμπάουντ, απροσεξίες, αλλαγές χωρίς εντολή από τον πάγκο οδήγησαν την Βόννη στο να βάλει 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και να ανοίξει τη διαφορά της μέχρι και το +13 το οποίο διατήρησε και ενόψει της τέταρτης περιόδου. Έξαλλος ο Βασίλης Σπανούλης με την εικόνα των παικτών του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0aq35c4hqmx)

Το Περιστέρι προσπάθησε με Μήτρου-Λονγκ αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους παίκτες του Σπανούλη

Ο συγκινητικός Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ προσπάθησε μόνος του και στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου να βάλει την ομάδα του ξανά εντός παιχνιδιού όμως το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να μειώσει τη διαφορά μέχρι το -9. Η φάση που "έκοψε" για τα καλά τα φτερά των παικτών του Σπανούλη ήταν ένα τρίποντο για το 83-73 το οποίο προήλθε μετά από παραλίγο κλέψιμο το οποίο θα μπορούσε να δώσει τη δυνατότητα στην ελληνική ομάδα να μειώσει ακόμη περισσότερο. Αυτό δεν έγινε ποτέ και έτσι η Βόννη έκανε το 1-0 στη σειρά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων σε μία βδομάδα (10/3, 19:30) στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78