Ορόσημο για το ποδόσφαιρο της Σαουδικής Αραβίας ήταν η 23η αγωνιστική της Saudi Pro League, με το 3-1 της Χιλάλ επί της Ριγιάντ, που ήταν η 27η διαδοχική νίκη για την ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς, με την οποία ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ.

Η Χιλάλ, που στερείται των υπηρεσιών του κατά κανόνα τραυματία Νεϊμάρ, έχει την ευκαιρία να πάρει το ρεκόρ εξ ολοκλήρου, εφόσον επικρατήσει της Ιτιχάντ εκτός έδρας στο δεύτερο προημιτελικό για το Champions League της Ασίας, την προσεχή Τρίτη, 12 Μαΐου. Στο πρώτο παιχνίδι προφανώς επικράτησε 2-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cziowtosnitt)

Στο πρωτάθλημα, η Χιλάλ είναι αήττητη ύστερα από 23 παιχνίδια, έχει 21 νίκες και δύο ισοπαλίες (η τελευταία εκτός έδρας με την Νταμάκ, το 1-1 της 21ης Σεπτεμβρίου 2023) και απέχει 12 βαθμών της δεύτερης Αλ Νασρ του Κριστιάνο Ρονάλντο, 65 έναντι 53. Είναι το φαβορί για να πάρει τα σκήπτρα από την περυσινή πρωταθλήτρια Ιτιχάντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cwjrcazceeep)

Αξίζει να σημειωθεί, βέβαια, ότι το ρεκόρ που πέτυχαν την περίοδο 2016-17 στην Ουαλία οι Νιου Σεντς κρατούσε 46 χρόνια και ήταν οι 46 νίκες που είχε κάνει ο αξεπέραστος Άγιαξ, με προπονητή τον Στέφαν Κόβατς και ηγέτη τον Γιόχαν Κρόιφ, την περίοδο 1971-72.

1971-1972 European Cup: AFC Ajax All Goals (Road to Victory)

Αλ Χιλάλ: Η λίστα των ομάδων με τις περισσότερες διαδοχικές νίκες

Δε Νιου Σεντς (Ουαλία): 27 (2016-2017)
Αλ Χιλάλ (Σαουδική Αραβία): 27 (2023-2024)
Άγιαξ (Ολλανδία): 26 (1971-1972)
Άγιαξ (Ολλανδία): 25 (1955)
Κοριτίμπα (Βραζιλία): 24 (2011)
Μπάγερν (Γερμανία): 23 (2020)