Ήταν ντέρμπι μέχρι την... τελευταία περίοδο το ματς του Λαυρίου με την Καρδίτσα. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Θόρντον, Χόρκλεν, Καστανιέδα που έκαναν πράγματα και... θαύματα στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και με 76-57 νίκησαν τους φιλοξενούμενους τους οποίους μάλιστα προσπέρασαν στην βαθμολογία της Basket League ενώ καλυψαν και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Υπέταξε την Καρδίτσα το Λαύριο με φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι της Καρδίτσας με το Λαύριο τουλάχιστον για τρία δεκάλεπτο. Αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, είδαν τους γηπεδούχους να περνάνε στην... αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και να "μαζεύουν" την διαφορά. Μάλιστα, αν και η ομάδα του Μέξα βρέθηκε πίσω στα πρώτα δυο δεκάλεπτα, στην τρίτη περίοδο πήρε τα ηνία και προσπέρασε με 49-45.

Το Λαύριο ήταν να μην πάρει... φόρα αφού στο τέταρτο δεκάλεπτο ολοκλήρωσε την "δουλειά" πραγματοποιώντας εξαιρετική δουλειά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει και στις δυο πλευρές του παρκέ και να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 27-12 με... καταιγισμό τριπόντνων που τους πδήγησε να πάρουν εμφατική νίκη με 76-57.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάρκους Θόρντον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νόα Χόρκλερ που σημείωσε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ Σαβιέ Καστανιέδα μέτρησε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ο Ρομέλο Γουάιτ καθώς και ο Τέβικ Μακ που είχ 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο 7-12 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι (5-5 εντός έδρας, 2-7 εκτός έδρας) που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, στο 6-13 (6-3 εντός έδρας, 0-10 εκτός έδρας) υποχώρησε η Καρδίτσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 11 (1), Μουράτος 10 (3/7 σουτ, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χόρχλερ 12 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θόρντον 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάμης 2, Φλάτεν 4, Γκρόμοβς 8 (8 ριμπάουντ), Δεϊμέζης, Βαζούκης, Ζάρας 4, Καστανέντα 12 (2/5 τρίποντα).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιουκάναν 8 (3 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 3 (1), Μακ 13 (6/12 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Δίπλαρος 6 (2), Χρηστίδης 1, Σάιμπερτ 3 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 3 (6 ριμπάουντ), Τσούκας, Πηλίτσης, Μενέγκα 2.