Σπουδαίο το επίτευγμα της Εθνικής Ελλάδας ανδρών να βρεθεί στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. ελεύθερο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου. Ακόμα πιο σπουδαίο το γεγονός πως τερμάτισε στην 6η θέση με επίδοση που να πλησίασε το πανελλήνιο ρεκόρ.

Οι Απόστολος Χρήστου, Κριστιάν Γκολομέεβ, Στέργιος Μάριος Μπίλας και Ανδρέας Βαζαίος έβαλαν τα δυνατά τους και τερμάτισε σε 3:13.67, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που γίνεται στην Ντόχα του Κατάρ. Το πανελλήνιο ρεκόρ είναι 3:13.39.

Την εκκίνηση έκανε ο Απόστολος Χρήστου που έκανε 48.95 τα πρώτα 100 μέτρα. Ακολούθησε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ με 48.17 λαο την σκυτάλη πήρε o Στέργιος Μπίλας που πήγε ακόμα πιο γρήγορα με 48.38. Τελευταίος έπεσε ο Ανδρέας Βαζαίος κάνοντας 48.17.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-cz2fkzm199m9)

Ήταν άκρως πετυχημένη η πορεία της Εθνικής αφού με την πρόκριση της στον τελικό, στην πρωινή κούρσα, όχι μόνο κέρδισε την θέση της μέσα στην κορυφαία οκτάδα του κόσμου, αλλά έδωσε ραντεβού το καλοκαίρι για το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός, τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Εκτός των άλλων και με δεδομένο ότι Χρήστου, Γκολομέεβ και Μπίλας έχουν πάρει και σε ατομικό αγώνισμα την πρόκριση, ο Βαζαίος έγινε ο 7ος κολυμβητής μας που θα πάει Παρίσι μετά και τους Ντουντουνάκη, Σίσκο και Κυνηγάκη.

Αναφορικά με τον τελικό η Κίνα είχε την κορυφαία ομάδα του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα και αυτό δεν το καθόρισε μόνο το χρυσό μετάλλιο, αλλά και το παγκόσμιο ρεκόρ του Ζάνλε Παν. Ο Κινέζος πρωταθλητής σημείωσε 46.80 και η Κίνα 3:11.08. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία με 3:12.08 και το χάλκινο με 3:12.29 οι ΗΠΑ.