Θρίμαβος του Αμαρουσίου στο Παλατάκι, με την ομάδα του Λιμνιάτη να βγάζει προσωπικότητα στο παρκέ και να "λυγίζει" με 85-79 τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστική της Basket League. Πρώτο διπλό μετά από 16 ολόκληρα χρόνια για τους φιλοξενούμενους που είχαν κερδίσει για τελευταία φορά στην Θεσσαλονίκη τον "δικέφαλο του βορρά" τον Φεβρουάριο του 2008.

Το Μαρούσι που από τότε που ανέλαβε το "τιμόνι" της ομάδας ο Γιώργος Λιμνιάτης, εντυπωσιάζει με το στυλ παιχνιδιού του και με το πάθος που βγάζουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες, πήρε και τη διαφορά στη "μάχη" για την οκτάδα και τα playoffs του πρωταθλήματος. Απογοήτευσε ο ΠΑΟΚ που φαίνεται πως βρίσκεται σε... κακό φεγγάρι αφού σημείωσε την τρίτη του διαδοχική ήττα και χρειάζεται επειγόντως μια... ένεση αφύπνισης ενόψει της συνέχειας.

Βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε όμως είδε το Μαρουσι να ανεβάζει στροφές και να περνά μπροστά τρέχοντας σερί 9-2 για να προσπεράσει με 9-13. Στη συνέχεια, οι "ασπρόμαυροι" .εβγαλαν αντίδραση που εξελίχτηκε σε... μονόλογο αφού έτρεξαν σερί 9-0 με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά και να ανεβάσουν τη διαφορά στους 7, κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 21-14.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε... φουριόζα εκτοξεύοντας μάλιστα τη διαφορά στους 11 (25-14) όμως οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν από το πρώτο... σοκ και μείωσαν στους τρεις (29-26) με πρωταγωνιστές τους Τζουίστον και Μπρίσκοου. Μάλιστα, έφεραν και το ματς στα ίσα (30-30), με τον Γούνταρντ να βγαίνει μπροστά και να σημειώνει τέσσερις πόντους που οδήγησαν και στην ισοφάριση. Ο "δικέφαλος του βορρά" με... ασταμάτητο κάτω από το καλάθι τον ΜακΝίς βρήκε τις λύσεις επιθετικά για να πάει στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με το υπέρ του 42-38.

Σπουδαία ανατροπή με φοβερή εμφάνιση για το Μαρούσι

Η τρίτη περίοδος μπορεί να χαρακτηριστεί και ως το απόλυτο... ντέρμπι αφού οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και... απαντούσαν συνεχώς η μία στην άλλη, με το Μαρούσι να γίνεται κακός μπελάς για τον ΠΑΟΚ που είδε την ομάδα των Βορείων Προαστίων να παίρνει το προβάδισμα με 54-52 στο 26' έπειτα από σερί 10-2. Δυο τρίποντα των Φρίντρικσον και Γκίλμορ "ξεκόλλησαν" τους γηπεδούχους επιθετικά που "έκλεισαν" την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 60-59.

Παράσταση... Αμαρουσίου η τέταρτη περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν φοβερή αντεπίθεση σε άμυνα και επίθεση, να φτάνουν μέχρι και στο +8 και ενώ όσο κι αν προσπάθησε ο ΠΑΟΚ να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου του εντέλει "παραδόθηκε" με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 85-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85

ΠΑΟΚ (Τακιανός):
ΜακΝίς 8 (4/6 δίποντα), Χάρισον 17 (4/14 σουτ, 5 ασίστ), Σχίζας 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 14 (1/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μαργαρίτης 8 (1), Γκίλμορ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 4 (0/3 τρίποντα)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 14 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 17 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίσκο 18 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης 4, Σιμπάντε, Στασινός, Φιλιππάκος 2, Γούνταρντ 15 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2