Διπλή επιτυχία είναι αυτή του Στέφανου Ξένου, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα καράτε που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, καθώς και άκουσε τον ελληνικό ύμνο στο πρώτο σκαλί του βάθρου και πήρε αυτοπεποίθηση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (26 Ιουλίου-11 Αυγούστου 2024).

Ο Έλληνας αθλητής, συγκεκριμένα, νίκησε 7-1 τον Καζάκο Αλπισμπάι στον τελικό των 60κ.

Ο πρωταθλητής του Οδυσσέα Πετρούπολης Στέφανος Ξένος, ο οποίος έφτασε στον τελικό νικώντας κατά σειρά τον Μαξιμιλιάνο Λαρόσα (Ουρουγουάη) 2-0, τον Αμρ Αμπουκορά (Αίγυπτος) 3-2, τον Αλαεντίν Σαλμί (Αλγερία) 3-1 και τον Λέιλεϊ Σι (Κίνα) 9-1 και στον ημιτελικό τον Εράι Σαμντάν (Τουρκία) 4-1, πέτυχε ένα σπουδαίο κατόρθωμα.

Η Ελλάδα πανηγύρισε το πρώτο χρυσό μετάλλιό της σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα καράτε ύστερα από το 2018 και την Έλενα Χατζηλιάδου στη Μαδρίτη.

Στέφανος Ξένος: Αφιερώνω το μετάλλιο στον αδελφό μου

«Πίσω από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κρύβονται πολλά χρόνια θυσίας. Θέλω να σας ευχαριστήσω ξανά, γιατί αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να προβάλετε τους αθλητές που πονάνε και στερούνται πολλά. Το σκοτάδι είναι μεγάλο και γι’ αυτό το φως είναι λαμπρότερο», είπε στο MEGA.

Όπως είπε ο ίδιος, η οικογένειά του ασχολείται με τον αθλητισμό και νιώθει τυχερός που μεγάλωσε σε αυτό το περιβάλλον.

«Είναι σημαντικό το περιβάλλον σου να σε εμπνέει και να σε υποστηρίζει», είπε.

Ο Στέφανος Ξένος αφιέρωσε το χρυσό μετάλλιο στον αδερφό του, τονίζοντας πως «χωρίς αυτόν δεν θα μπορούσα να είμαι στο Νο1 του κόσμου».