Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να κρατήσει ζωντανή την Ελλάδα στη μάχη της πρόκρισης με τη Σλοβακία στο Καλλιμάρμαρο. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε 2-1 σετ από τον Άλεξ Μόλτσαν, και έτσι η Εθνική ομάδα της Σλοβακίας επικράτησε 3-1 της Εθνικής Ελλάδος και συνεχίζει στο Davis Cup.

Οι δύο χώρες ξεκίνησαν στο 1-1 την Κυριακή αλλά οι Σλοβάκοι πέτυχαν δύο νίκες. Πρώτα οι Ζελενάι/Κλάιν επικράτησαν με 6-3, 6-7(5), 6-3 σε 2 ώρες και 12 λεπτά του Στέφανου και του Πέτρου Τσιτσιπά και στη συνέχεια ο Στέφανος έχασε με 7-6 (6), 4-6, 6-3 από τον Άλεξ Μόλτσαν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε μεγάλη μάχη στο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στο tie break. Εκεί ο Μόλτσαν κατάφερε να φτάσει στο 1-0 με 7-6 (6). Το δεύτερο σετ άρχισε με μπρέικ για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Μόλτσαν απάντησε και προηγήθηκε με 4-3. Ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει τα επόμενα τρία games για να κλείσει το σετ με 6-4 και να στείλει το ματς σε τρίτο σετ.

5971500
5971510

Εκεί, με το σκορ στο 4-3, ο Μόλτσαν κατάφερε να “σπάσει” και πάλι το σερβίς του Τσιτσιπά και να πάρει τη νίκη με 6-3, χαρίζοντας την πρόκριση στη Σλοβακία.