Μπροστά σε 33 χιλιάδες θεατές στο Φιλιπς Στάντιον του Αϊντχόφεν, η γυναικεία ομάδα της Μπαρτσελόνα κατέκτησε το δεύτερο Champions League της ιστορίας της, ύστερα από μια επική ανατροπή κόντρα στη Βόλφσμπουργκ.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με Πάγιορ, η οποία έκλεψε την μπάλα και έπιασε ένα δυνατό σουτ αιφνιδιάζοντας την Πανιός.
Σε ακόμα μία αντεπίθεσή της στο 37, η γερμανική ομάδα κατάφερε να σκοράρει και πάλι, με το τρίτο γκολ της Ποπ στην διοργάνωση.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως πήρε άλλη τροπή. Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά, η Χάνσεν βρήκε αμαρκάριστη την Γκιγιάρο η οποία μείωσε σε 2-1.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 50, η ίδια παίκτρια μπήκε ως τρέιλερ στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Μία πρώην παίκτρια της Βόλφσμπουργκ, η Φριντολίνα Ρόλφο, εκμεταλλευόμενη τα λάθη της αντίπαλης άμυνας, έκανε την ολική ανατροπή για την Μπαρτσελόνα, ανεβάζοντας την πρωταθλήτρια Ισπανίας στην κορυφή της Ευρώπης.