Η φετινή χρονιά στην Αγγλία βάφτηκε μπλε. Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το νταμπλ, καθώς επικράτησε στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας, επικρατώντας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1. Η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έχει ένα ματς μπροστά της, τον τελικό του Champions League, εκεί που θα αναζητήσει το πρώτο της τρόπαιο «με τα μεγάλα αυτιά» για να κάνει το πολυπόθητο τρεμπλ.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν βγαλμένο από τα όνειρα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Η Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ στο 13ο δευτερόλεπτο του τελικού με σκόρερ τον Γκιουτνογκάν.

Η Σίτι έχασε ευκαιρία για το 2-0 λίγα λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Ρόντρι να φεύγει ελάχιστα δίπλα από την εστία.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Γιουνάιτεντ απάντησε. Ο Μπρούνο Φερνάντες αξιοποίησε το πέναλτι που δόθηκε. Στη σέντρα που επιχείρησε ο Μπισάκα, ο Γκρίλις έκανε επαφή με το χέρι στην προσπάθειά του να την κόψει, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι μετά από υπόδειξη του VAR για εξέταση της φάσης.

Στη διάρκεια των πανηγυρισμών του γκολ της Γιουνάιτεντ, ο Λίντελοφ τραυματίστηκε στο κεφάλι από αντικείμενο (πιθανότατα αναπτήρας) που πετάχτηκε προς το μέρος του.

Όπως το πρώτο, έτσι και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Σίτι, η οποία ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ με τον Γκιουντογκάν. Οι Πολίτες έκαναν το 2-1 στο 2-1 και ήταν εκ νέου σε θέση οδηγού.

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να ασκήσει πίεση στη Σίτι χωρίς όμως αυτή την πίεση να τη μετουσιώσει σε γκολ. Στο 72′ ο Γκρανάτσο έψαξε την ισοφάριση με ένα περίτεχνο πλασέ από τα όρια της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει άουτ.