Πρωτόγνωρη ήταν η νίκη του Ολυμπιακού επί της Μπασκόνια στη Βιτόρια, όχι επειδή νίκησε στη συγκεκριμένη έδρα, 97-92, αυτό το έχει ξανακάνει, αλλά διότι νίκησε για πρώτη φορά στην Ιστορία του τρεις φορές στην Ισπανία κατά την κανονική περίοδο της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν από Βαρκελώνη και τη Μαδρίτη και τώρα ολοκλήρωσε το χατ τρικ στη Χώρα των Βάσκων, κάτι που δεν έχει ξαναπετύχει.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εκπληκτικά, 16-32, αλλά δέχθηκε ένα 31-10 σερί και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο, 47-42. Η Μπασκόνια προηγήθηκε 67-60 και φάνηκε ότι είχε τυλίξει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αλλά τότε ξαμολύθηκαν τα... σκυλιά, προεξάρχοντος του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που έπαιξε λυσσαλέα άμυνα και ήταν εξαιρετικός στην επίθεση σε καίρια σημεία.

Ένα φανταστικό ακροβατικό τρίποντο παιχνίδι του Κώστα Σλούκα έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 8'05'' για τη λήξη και οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος. Ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε 26 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ στη Βιτόρια και με τους 24 στη Μαδρίτη έφτασε τους 50 στα δύο παιχνίδια της «διαβολοβδομάδας». Ο Κώστας Σλούκας έβαλε 20, με 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 97-92
Μπασκόνια: Χάουαρντ 11, Ραϊέστε 4, Σεντεκέρσκις 15, Μαρίνκοβιτς 12, Τόμπσον 9, Κότσαρ 16, Κοστέλο 6, Γκεντράιτις 7, Χομς 12.
Ολυμπιακός: Γουόκαπ 8, Κάνααν 5, Λαρεντζάκης 11, Φαλ 6, Σλούκας 20, Βεζένκοφ 26, Μπολόμποϊ 2, Πίτερς 3, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 12.