Τρομερός Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 σετ (7-6, 6-2) κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ (No.10 στην παγκόσμια κατάταξη) μετά από μια συγκλονιστική μάχη 2 ωρών και 26 λεπτών.

Πλέον, ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ (No. 3 στην παγκόσμια κατάταξη) στα ημιτελικά του Rome Masters το Σάββατο (14/5) στις 15:30.

Ο Έλληνας τενίστας ξεκίνησε πολύ δυνατά, έκανε το μπρέικ (0-2) και μετά από ένα γκέιμ που κράτησε 14,5 λεπτά, λύγισε τον Ιταλό και έφτασε στο 0-3. Ο Σίνερ απάντησε με μπρέικ (2-3) και έφερε το ματς στα ίσα (3-3).

Ο Τσιτσιπάς πέρασε μπροστά (3-4, 4-5), αλλά και πάλι ο Ιταλός ισόρροπησε την κατάσταση, κάνοντας το 5-5. Με δύο σερί άσους, ο Στέφανος έκανε το 6-5, ο Σίνερ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, μετά από μια σπουδαία μάχη, ο Στέφανος έφτασε στο 7-5 και κατέκτησε το 1ο σετ (6-7).

Ο Τσιτσιπάς έκανε φοβερή εκκίνηση και στο 2ο σετ και παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0, έκανε την ανατροπή με μπρέικ και πήρε το προβάδισμα (1-3). Η συνέχεια ανήκε πλήρως στον Στέφανο, ο οποίος κυριάρχησε στο court, έκανε νέο μπρέικ (2-5) και έφτασε στη νίκη με 6-2.