Η Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε το «στραβοπάτημα» της Μάντσεστερ Σίτι με την Κρίσταλ Πάλας, επικρατώντας της Άρσεναλ με 2-0 μέσα στο Λονδίνο και πλέον απέχει μόλις έναν βαθμό από την κορυφή.

Την επόμενη αγωνιστική οι δυο διεκδικήτριες του τίτλου έχουν εύκολο έργο μπροστά τους, με τους «πολίτες» να φιλοξενούνται από την Μπέρνλι στο «Ταρφ Μουρ» και τους «ρεντς» να υποδέχονται τη Γουότφορντ στο «Άνφιλντ», ενώ στη συνέχεια ακολουθεί το μεταξύ τους ντέρμπι στο «Έτιχαντ».

Οι «κανονιέρηδες» μπορεί να βρίσκονται σε πολύ καλό φεγγάρι, όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι ασταμάτητη και δεν καταλαβαίνει από… μομέντουμ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία άνηκε στην ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ, όταν ο Μανέ «άγγιξε» το γκολ με πλασέ στις καθυστερήσεις.

Οι Λονδρέζοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Όντενγκααρντ, όμως ο Άλισον κράτησε το μηδέν σε φάση που είχε ξεκινήσει από λάθος του Τιάγκο, ο οποίος φρόντισε να επανορθώσει με τον καλύτερο τρόπο. Στο 54ο λεπτό ο Ισπανός μέσος με μια φοβερή μπαλιά βρήκε τον Ντιόγκο Ζότα και εκείνος έκανε το 0-1.

Κάπως έτσι, οι «ρεντς» πήραν τα πάνω τους και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του Φιρμίνο στο 62ο λεπτό. Η Άρσεναλ δεν κατάφερε να στη συνέχεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι και το 0-2 έμελλε να είναι το τελικό σκορ, με τη Λίβερπουλ να δείχνει πως η… μάχη του φετινού τίτλου θα είναι θρίλερ!

Νωρίτερα, η Τότεναμ έφυγε με το «τρίποντο» από την έδρα της Μπράιτον (0-2) χάρη σε γκολ των Ρομέρο (37′) και Κέιν (57′).

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Μάντσεστερ ΣίτιΜπράιτον (Δεν έχει οριστεί)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι (02/04, 17:00)

Μάντσεστερ ΣίτιΛίβερπουλ (10/04, 18:30)

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι (16/04, 17:00)

Μάντσεστερ Σίτι – Γουότφορντ (23/04, 17:00)

Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι (30/04, 17:00)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιουκάστλ (07/05, 17:00)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι (15/05, 17:00)

Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα (22/05, 18:00)

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Δεν έχει οριστεί)

Λίβερπουλ – Γουότφορντ (02/04, 14:30)

Μάντσεστερ ΣίτιΛίβερπουλ (10/04), 18:30)

Μπράιτον - Τότεναμ 0-2 |HIGHLIGHTS|

Πανηγυρισμός Κέιν | Με... καρατιά απέκρουσε μπουκάλι που του πέταξαν οι φίλαθλοι

Έγραψε ιστορία ο Κέιν | Πρώτος Άγγλος σκόρερ στα εκτός έδρας της Πρέμιερ με 95 γκολ