Η Λίβερπουλ αναδείχθηκε νικήτρια με θριαμβευτικό τρόπο στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Premier League, καθώς επικράτησε με 4-0 στο Άνφιλντ της Άρσεναλ.
Βασικός αγωνίστηκε ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση για άλλη μια φορά. Έτσι, η ομάδα του Κλοπ ανέβηκε στη 2η θέση με 25 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Δύο γκολ του Λεονάρντο Μπονούτσι, από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι, έφταναν και… περίσσευαν στη Γιουβέντους που πέρασε από το «Ολίμπικο», επικρατώντας με σκορ 2-0 της Λάτσιο στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A.

Ο χρόνος του Όλε Γκούναρ Σόλκιερ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φαίνεται πως τελείωσε. Όπως αποκαλύπτουν οι «Times», οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν συγκελέσει έκτακτο διοικητικό συμβούλιο στο οποίο θα συζητηθεί η απόλυση του Νορβηγού από τον πάγκο. Η τραγική εμφάνιση και η βαριά ήττα από την Γουότφορντ θα αποτελέσουν όπως όλα δείχνουν το κύκνειο άσμα του Σόλσκιερ στην Γιουνάιτεντ, αφού η ομάδα παιχνίδι με παιχνίδι γίνεται όλο και χειρότερη, κινδυνεύοντας πια να χάσει κάθε επαφή και με την τετράδα.

Τη νίκη με σκορ 3-1 πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Ναντ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος της Ligue 1, σημειώνοντας έτσι το δωδέκατο τρίποντό της στη διοργάνωση που την κρατά με διψήφια διαφορά στην κορυφή.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, αν και προηγήθηκαν νωρίς, έμειναν με δέκα παίκτες στο δεύτερο μέρος και στη συνέχεια ισοφαρίστηκαν. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο τέρματα, εξασφαλίζοντας έτσι τους τρεις βαθμούς. Οι Παριζιάνοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, βάζοντας μπροστά την ομάδα του για το 1-0. Όμως αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, μιας και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν και τις υπόλοιπες ευκαιρίες που είχαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Κέιλορ Νάβας, με τη Ναντ να βρίσκει την ευκαιρία και να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Μουανί στο 76′. Η πίεση των πρωτευουσιάνων εντάθηκε στα τελευταία λεπτά και το 2-1 έγινε στο 82′ με αυτογκόλ του Άπια, για να έρθει ο Μέσι πέντε λεπτά μετά να διαμορφώσει το τελικό 3-1.