Μεγάλη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά σημειώθηκε στα ημιτελικά του καναδικού Open. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε (2-0 σετ) του Κάσπερ Ρουντ σε αγώνα που κράτησε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Έκανε μια ονειρεμένη εμφάνιση στο πρώτο σετ. Έχοντας ισχυρό σερβίς και.. ποικιλία στο παιχνίδι του, έκανε άνετα break, έχασε το πρώτο του game στο 5-1 και “καθάρισε” το σετ (6-1) μετά από 24 λεπτά!

Με την έναρξη του δεύτερου σετ ο Νορβηγός (Νο 12 στην παγκόσμια κατάταξη) πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (1-0 στα game, έχοντας όμως το σερβίς). Ο Ρουντ περιόρισε τα λάθη του, ανέβηκε αρκετές φορές στο φιλέ κι έβγαλε ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Ο Τσιτσιπάς έκανε λάθη (έφτασε τα 11 στο ματς), η απόδοση του έπεσε ελαφρά, αλλά πήρε εύκολα τα game που σέρβιρε. Στο 9ο game κατάφερε να φτάσει στο break (5-4) και στη συνέχεια πήρε το σετ και το ματς, μετά από 52 λεπτά.