Με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει μια τρομερή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια απίστευτη ανατροπή απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και επικράτησε με σκορ 75-61 στο ΣΕΦ.

Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων «σεληνιάστηκε» στο τέταρτο δεκάλεπτο και σκοράροντας συνολικά στο ματς 16 πόντους οδήγησε το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα στην μεγάλη ανατροπή από το -17 και χάρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στους Πειραιώτες.

Άξιοι συμπαραστάτες για τον «Kill Bill» ήταν οι Σακίλ ΜακΚίσικ (13π.), Σάσα Βεζένκοφ (13π.) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (5π., 4κλ.) που με την ενέργεια τους έδωσαν ώθηση ώστε να πάρει ο Σπανούλης το όπλο του και να καθαρίσει το ματς.

Για τους φιλοξενούμενους που ξεκίνησαν… καυτοί τον αγώνα από τα 6,75, κορυφαίος ήταν ο Κέβιν Πάνγκος που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 7 ασίστ.