Η Φενέρμπαχτσε χάρη σε  υπέροχο μακρινό σουτ του Δημήτρη Πέλκα στο 76ο λεπτό πήρε τη νίκη απέναντι στη γηπεδούχο Τραμπζονσπόρ του Τάσου Μπακασέτα, σε ένα ματς με «ελληνικό χρώμα»  για την τουρκική Super Lig.

Οι φιλοξενούμενοι της Φενέρ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 0-1 χάρη στον Πέλκα στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σκόραρε το 6ο του γκολ με τη φανέλα της Φενέρμπαχτσε, και το γκολ που έκρινε το ματς έγινε πρωτοσέλιδο στον τουρκικό Τύπο.

«Συρτάκι στην Τραπεζούντα» δήλωσε χαρακτηριστικά η Χουριέτ για τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ όπως αναφέρει ο ανταποκριτής του ΣΚΑΪ στην Τουρκία Μανώλης Κωστίδης.

«Το συρτάκι της Φενέρμπαχτσε» αναφέρει από πλευράς της η Ακσάμ Σπορ.

Η αθλητική εφημερίδα Φότομακ όμως ίσως χαρίζει το πιο ευφάνταστο πρωτοσέλιδο: «Πελκασπιρίνη» αναφέρει χαρακτηριστικά, εννοώντας με το λογοπαίχνιό της ότι το γκολ του Πέλκα είναι «φάρμακο» στα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η Φενέρμπαχτσε.